A skála széles, és az (állami) jutalmak nagysága mintha fordított arányban állna az adott ország anyagi helyzetével. Szinte hihetetlen, a londoni olimpián szédületesen szereplő (29 arany, 17 ezüst, 19 bronz) britek egyetlen pennyt sem kaptak a kincstártól, Rióban sem kapnak, ahogy a két dúsgazdag skandináv ország, Norvégia és Svédország sportolói sem.
A financiális tápláléklánc csúcsán az első török olimpiai bajnok atléta, a Londonban az 1500 méteres női síkfutásban győztes Asli Cakir Alptekin áll. Az akkor 26 éves középtávfutó hölgynek élete végéig nem lesznek gondjai: Üsküdar (Szkutari) városrész polgármestere egy Boszporusz-parti villával ajándékozta meg, plusz a török államtól megkapta az olimpiai győzteseknek járó 1,25 millió török líra (mintegy 125 millió forint) értékű aranyérméket.
A majdani riói bajnokok közül a szingapúriak járnak a legjobban, nekik már Londonban is 800 000 dollár (230 millió forint) ütötte volna a markukat, s az összeg 2016-ban sem változik. Igaz, négy éve nem volt aranyérmesük, s vélhetően most sem lesz. Azerbajdzsán 510 000 dollárt ajánlott fel a 2014-es szocsi s a 2016-os riói játékok bajnokainak. Két éve érmet sem szereztek az azeri sportolók – az a négy, aki elindult –, Brazíliában viszont nehézatlétáik révén már esélyesek a nemesfémekre.
A hagyományos sportnagyhatalmak közül Oroszország négymillió rubellel (52 000 dollár, 15 millió forint) jutalmazza riói aranyérmeseit, ami jóval kevesebb, mint amennyit két éve a szocsi győztesek kaptak – 135 000 dollárt. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök az orosz gazdaságnak a kőolajár zuhanása miatt megrendült állapotával indokolta a csökkentést. Németország alig 15 000 euróval (kevesebb mint ötmillió forint) honorálja győzteseit, Ausztria 27 000 eurót, Csehország másfél millió koronát, azaz 16,5 millió forintot, vagyis bő 50 000 eurót ad sporthőseinek.
Az Egyesült Államok sportolóinak speciális a helyzetük: az USOC, az ország olimpiai bizottsága 25 000 dollárral díjazza aranyérmeseit. Ugyanakkor ha egy amerikai birkózó olimpiai bajnok lesz, ő tízszeres pénzre, 250 000 dollárra (majdnem 75 millió forintra) számíthat a Living the Dream Medal Fund (Éld Meg az Álmaidat Éremalap) jóvoltából. Amúgy az Egyesült Államokban az illetőre bízzák, hogyan jut el az olimpiai szereplésig. Két éve bejárta a világsajtót Kaitlyn Farrington snowboardversenyző esete, akinek felkészülését lányuk kisgyermekkorától marhatenyésztő szülei finanszírozták. Egy-egy edzőtábor, külföldi út esetén eladtak néhány tehenet, s mire lányuk felállhatott a szocsi dobogó tetejére, egyetlen marha sem maradt a gulyából…
A magyar aranyérmesek Rióban ugyanakkora prémiumra számíthatnak, mint Londonban: egyéni számokban 35 millió forintra, ami 112 500 eurónak felel meg. Ezzel sportolóink ott vannak a világ legmagasabban jutalmazott versenyzői között. Más kérdés, hogy például a jamaicai Usain Bolt London után szponzoraitól (Puma, Visa, Gatorade, Nissan, Hublot, Virgin Media) 20 millió dollárt, csaknem hatmilliárd forintot kasszírozott. Kit érdekelt, hogy ebben az összegben egyetlen centnyi állami pénz sem volt…