Október elején a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) vezetése Kulcsár Krisztián elnökkel az élén a helyszínen megtapasztalhatta, hogy a japánok a tőlük elvárható alapossággal készülnek a 2020-as tokiói olimpiára. Tegnap pedig nekünk sem lehettek kétségeink a MOM Kulturális Központ kupolatermében a Tocsigi prefektúra prezentációját látva: ha azt állítják, hogy Tokiótól gyorsvasúton 49 perc alatt elérhetők, akkor a szerelvény az indulástól számítva nem 48 és nem is 50, hanem pontosan 49 perc elteltével fut be a pályaudvarra.
Ami azért is lényeges információ, mert a MOB egy hónapja háromoldalú megállapodást írt alá a Japán Olimpiai Bizottsággal és a Tokiótól északra található prefektúrával. Eszerint a 2020-as olimpiai játékokig magyar csapatok utazhatnak a régióba edzőtáborozni.
Szerdán Budapesten Tocsigi kormányzója, Tomikazu Fukuda részletesen bemutatta a helyszíneket, és a számos világszínvonalú sportlétesítmény láttán már csak azért is ámulhattunk, mert a prefektúra mindössze 6400 négyzetkilométeres, akkora, mint Pest megye, mintegy kétmillió lakossal.
Ám a japánok ajánlata még meglepőbb: minden költséget állnak, a helyi közlekedés és a sportlétesítmények használata mellett a szállásért és az étkezésért sem kell fizetni. S hogy ebben mi az üzlet nekik? A projektet befektetésnek tekintik, hosszú távon gondolkoznak, nyilvánvalóan azzal a szándékkal, hogy a látogatók a későbbiekben visszatérnek hozzájuk.
De nem csak mi vagyunk a képben, a terv grandiózus: Japán egy országos program részeként 179 fogadó várost jelölt ki, ezek 74 országgal összesen 90 együttműködési megállapodást kötöttek edzőtáborozásokról.
A program egyébként túlmutat a sporton; a cél az, hogy a hozzájuk látogatókkal személyes kapcsolatot alakítsanak ki, ismerjék meg egymás kultúráját, így sportolóinkat a helyi kulturális fesztiválokba is bevonnák.
A tervek szerint az első magyar delegáció 2018 májusában utazhat ki Japánba. A magyar sportági szövetségeknek (avagy az egyesületeknek, sportolóknak) csupán a Budapest–Tokió–Budapest repülőjegyet kell megvásárolniuk. Bár lehet, hogy valaki haza sem akar majd jönni, kihúzná ott az olimpiáig.