„Az 1992-es olimpián is fehér zászló alatt versenyeztünk, és az ott szerzett érmeink emiatt vajon kevesebbet jelentettek az orosz embereknek?” – tette fel a költőinek szánt kérdését a birkózólegenda, Alekszandr Karelin a gyűlésen, utalva arra, hogy a Szovjetunió felbomlását követően Barcelonában ő is a Független Államok színeiben nyerte meg a második ötkarikás aranyát.
A háromszoros olimpiai bajnok szavaira a jelen versenyzői közül rímelnek a síugró Irina Avvakumováé is, aki a tegnapi döntés után azt írta ki az Instagram-oldalára: „Nem a zászló és himnusz a legfontosabb, hanem a HAZA, ezért küzdünk. S azokért is, akiket nem tiszta módszerekkel kizártak a játékokról.”
A szösszenetet felkapta a helyi sajtó is, elvégre jól illeszkedik abba az irányvonalba, hogy az oroszok körömszakadtukig tagadják az állami szintű doppingolást és összezárnak a versenyzőik mögött. (Hétfői hír, hogy a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz fordult mind a huszonöt orosz sportoló, akiket a 2014-es szocsi téli játékok doppingtesztjeinek felülvizsgálata után örökre kitiltottak az olimpiákról.)
„Valamennyi sportolónknak, azoknak is, akik utaznak az olimpiára, és azoknak is, akik valamilyen okból kifolyólag nem, megadjuk az anyagi, a jogi és az erkölcsi támogatást” – szögezte le Pavel Kolobkov sportminiszter. Az olimpiai bajnok párbajtőrvívó arról is beszélt: megjósolhatatlan, hogy Koreában a helyi szurkolók, a rendezők és a doppingellenőrök miként viszonyulnak majd az orosz sportolókhoz, de fel kell készülniük az esetleges provokációkra is.
A versenyzőket persze most nem ez foglalkoztatja, sokak szívéről esett le hatalmas kő, a jégkorongozók közül Pavel Dacjuk és Ilja Kovalcsuk is üdvözölte az olimpiai gyűlés döntését. NHL-es karrierjük után mindketten hazatértek a KHL-be, az SZKA Szentpétervárban kergetik a korongot, így az ő phjongcshangi részvételüknek nem lenne gátja, hogy az NHL-ben jelen állás szerint nem lesz szünet februárban.
„Hála istennek, hogy mehetünk Phjongcshangba!” – szakadt ki Kovalcsukból, mert azért az olimpiáról még a dollármilliomosok sem szívesen maradnak le.
Hat hokis hölgy prózaibb okok miatt nem lesz ott a játékokon: szocsi mintájukban doppingszerre bukkantak. Ugyanúgy, mint hasonló vétségen ért honfitársaikat, őket is örökre eltiltották.
Tegnapi hír szerint az orosz állami televízió mégis közvetít a phjongcshangi játékokról. A múlt keddi NOB-határozatokra válaszul hirtelen felindulásból még azt közölte, hogy az állami csatornák nem kérnek az olimpiából, de most jobb belátásra tértek…
Drónok ellen is
Phjongcshangban az olimpiai stadion előtt tegnap biztonsági gyakorlatokat tartottak, hogy felkészüljenek az esetleges terrorcselekményekre. A szimuláció során a hatóságok többek között kilőttek egy bombát szállító drónt, amely egy sportolókkal tömött busz felé tartott, illetve „végeztek” azokkal a terroristákkal, akik túszokat ejtettek egy másik sportolói buszjáraton. A koreai erők készülnek vegyi támadásra is. A játékok ideje alatt 5000 fegyveres rendfenntartó vigyáz majd a biztonságra február 9. és 25. között.