– Korábban azt mondta: nem sértődékeny. Változott?
– Nem. Aki szeret viccelődni, annak el kell viselnie, ha ő a poénok céltáblája.
– Még akkor is, amikor a minden idők legjobb futball-vb-szakálla kapcsán ekképp élcelődött egy olasz szerző: „Szülők, bárhol is vagytok! Ha a gyereketek nem akar aludni menni, csak mondjátok neki, hogy Disztl Péter.”
– Röhögtem egy jót, tényleg nem vettem komolyan. De nem a legjobb szakáll voltam, hanem a legcsúnyább, ha már a tényeknél tartunk.
– Igaza van. A Videoton érzékeny téma?
– Persze, a fél életemet Székesfehérváron töltöttem.
– Ősfehérváriként, a Vidi-család mellőzött tagjaként mi jut az eszébe a mostani klubsikerről? Az Európa-liga-főtábla már biztos, de még a BL-csoportkörre is van esélye a Vidinek.
– Régi Videoton-játékosként örülök a mostani eredményeknek. Hozzáteszem, 2012-ben és 2017-ben is akaratomon kívül kellett elhagynom a klubot. Sajnálom, hogy nem tudok konkrétan segíteni a szeretett csapatomnak.
– Diplomatikus. Mikor látta legutóbb élőben a Vidit? Követi a meccseit a tévében?
– Tavaly nyáron a Partizan Beograd elleni Európa-liga selejtező-visszavágó előtt köszöntötték az 1985-ös UEFA-kupadöntős csapatot. Azóta a tévében követem a Vidi meccseit. Pedig nekem a futball a közegem, a pálya, az edzés, a meccs az életem. Ezt elvették tőlem.
– 2011-ben tagja volt az első fehérvári bajnokcsapat szakmai stábjának, Mezey György mellett dolgozott. Aztán jött Paulo Sousa.
– Mezey vérbeli profi, elképesztően precízen állította össze az edzésprogramot. Paulo Sousa egy év után közölte, hogy nem tart rám igényt. Nem volt sok választásom: a Puskás Akadémia vagy a munkanélküliség.
– Bognár György szakmai barbárnak tartotta Sousát. Egyetért vele?
– Erről nem nyilatkozom.
– A Puskás Akadémiánál négy év után köszönték meg a munkáját.
– Ez így nem igaz. Nem köszönték meg, a párommal autóztunk Békéscsabára, amikor a rádióból tudtam meg, hogy ki vagyok rúgva az akkor NB II-ben szereplő csapattól. A négy év valójában sokkal több volt, az akadémia alakulásától Felcsúton dolgoztam, előfordult, hogy egy nap négy edzést tartottam: a Videoton felnőttcsapatnál, majd a felcsúti ifiknél. Nem volt szép az elválás, de ez van. Legutóbb Siófokon dolgoztunk az öcsémmel, de annak is vége lett egy év után. Azóta várok… Nem vagyok önmenedzselő típus, aki a stadionok VIP-páholyában keresi a kapcsolatokat. Akinek szüksége lesz rám, úgyis megkeres.

„Nekem a futball a közegem, a pálya, az edzés, a meccs az életem. Ezt elvették tőlem”
Fotó: Katona Vanda
– Említette Siófokot, mi lett az öccsével, Disztl Lászlóval?
– Jelenleg Belgiumban tartózkodik, sűrűn tartjuk a kapcsolatot.
– Futballügyekről is szó esik?
– Ezt majd ő elmondja, ha akarja.
– Ön az egyetlen magyar kapus, aki UEFA-kupadöntőn szerepelt, és röplabdameccsekre jár. Honnan a rajongás?
– A párom, Fésüs Irén válogatott röplabdázó volt, a nevelt lányom pedig Tálas Zsuzsa, aki szintén röplabdázik. Miatta, a másfél órás meccsekért átutazom a fél országot, a pákozdi háztól Békéscsaba oda-vissza nyolc óra. De megéri!
– Békéscsaba mellett kísértik a B kezdőbetűk. Baja, Bayern München…
– Baján születtem, ott szerettette meg velem a futballt az édesapám, aki egykor kiváló kapus volt. Mondtam is viccesen Laci öcsémnek, hogy a mezőnyben próbálkozzon, elég egy családban két kapus… Évekig minden nyáron lejártunk a családdal a halászléfőző versenyekre, később ez ütközött az agárdi Edda-koncertekkel. A popstrandon hatalmas focimeccsek mentek, a fradista Simon Tibivel erősítettük az Edda csapatát, így álltunk ki a Sing Sing ellen. Szép idők voltak.
– Mióta rajong a Bayern Münchenért?
– Ott éltek rokonaink, kint voltunk az 1972-es olimpián. Később kivittek a Bayern–1860 München kupameccsre, a félidőben 5-0-ra ment a Bayern, 5-4 lett a vége. Élmény volt nézni Sepp Maier bemelegítését. Azóta sem láttam ilyet: mintha letolt volna egy edzést.
– Ki a kedvence a mai Bayernben?
– A kapus, Neuer és Lewandowski. Egyébként a Dortmundot is szeretem, ott dolgozott Jürgen Klopp. Ellene futballoztam korábban Németországban: én az Erfurtban védtem, ő a Mainzban játszott, gólt is rúgott nekem. Négyet.
– A Bundesligában véd Gulácsi Péter, talán ő a legjobb magyar kapus. Évtizedekig tartotta magát a dogma a magyar futballban, hogy ugyan nincsenek nemzetközi szintű játékosaink, de a kapusokra nem lehet panasz. Ez még aktuális?
– Igen, Gulácsi Péter hétről hétre véd a Bundesligában, ő az első számú kapusunk. Bár a Király Gábor visszavonulásával keletkezett űrt nehéz betölteni. Én is dolgozhattam Gabival a válogatottnál Lothar Matthäus szövetségi kapitány stábjában 2003-tól 2006-ig. Micsoda időszak volt! Ez minden szakember álma. Sohasem fogom elfelejteni.