Bár csak a sajtótájékoztató befejező szakaszában került szóba, felütésként hadd idézzük Andrea Bocelli támogató levelének legmegragadóbb sorát. „A sakk háború mészárlás nélkül, küzdelem a hibák ellen, a lélek kultúrája, az intelligencia győzelme az erő felett.” Ennél szebben nem is lehetne összegezni a negyedik alkalommal megrendezendő Világsakkfesztivál lényegét, azét az eseményét, amelyet Polgár Judit álmodott meg és hozott létre 2015-ben.
Abban az évben, amikor ugyan már egy esztendeje visszavonult az aktív játéktól, de még mindig vezette a női világranglistát, 26 éve szakadatlanul, s közben két ízben, 1988-ban, Szalonikiben és 1990-ben, Újvidéken olimpiai diadalra vezette a két nővérével, Zsuzsával és Zsófiával, valamint Mádl Ildikóval felálló magyar válogatottat.

A világ egykori női legjobbja népszerűsíti a sportágat
Fotó: MTI/Soós Lajos
Amikor felvetettem Juditnak, minek van idén a harmincadik évfordulója, mosolyogva vágta rá. „Természetesen az első olimpiai győzelmünknek. Sok szempontból különleges volt az a siker, mérföldkő, áttörés: a világban, de kiváltképp Magyarországon fantasztikus mértékben ráirányította a figyelmet a sakkra. Hogy van-e bennem nosztalgia? Nem osztom azt a véleményt, hogy mostanság háttérbe szorult volna a sakk a nyolcvanas, kilencvenes évekhez képest. Arra van szükség, hogy a régi sakkszeretők és az újak is megtalálják azokat a lehetőségeket úgy az oktatásban, mint magában a játékban, amelyek manapság, a digitalizált világban adottak. A Világsakkfesztivál egynapos esemény, nem tudja egymagában megváltani a sakkot, de évről évre egy napon be tudjuk mutatni e játék sokszínűségét, fel tudjuk lelkesíteni a szülőket és a gyerekeket, ha úgy tetszik, rá tudjuk szoktatni őket erre a gyönyörű sportra. A sakk a világ közös nyelve, 2013-tól választható tantárgy hazánkban, a Sakkpalota című tankönyvem segítségével, s több mint háromszáz oktatási intézményben tanítják, sőt már sok óvodában is része a képességfejlesztésnek.”
Az október 13-i fesztivál kiemelkedő résztvevője Kína lesz, ahonnan kétszáz helyszín csatlakozik az eseményhez. Az ázsiai országban már átvették Polgár Judit Sakkpalota és Sakkjátszótér programjait. A Galériában bemutatják a művészet és a sakk kapcsolatát, a vállalkozó kedvű látogatók és amatőr sakkozók a Csontváry Chess Caféban a híres festő művei között tehetik próbára képességüket a fesztivál meghívására fővárosunkba érkező argentin nagymester, Damian Lemos ellen, s délelőtt Polgár Zsófia, délután Polgár Judit ad szimultánt a képtárban. A gyermekek pedig a Szamos Sakkpalota Kupán mérhetik össze tudásukat, természetesen „marcipános” környezetben.