Út közben persze telik az idő, hiszen az éjszakai vonat este fél nyolc tájban indul Budapestről, Berlinbe pedig másnap reggel fél tíz környékén érkezik meg. Ezt az utazási időt viszont a fekvőhelyes és hálókocsiknak köszönhetően ágyban fekve, alvással is tölthetjük, az utazás nem von el értékes órákat a hasznosabban is tölthető nappali időszaktól. Ez az utazási mód még csak nem is drága: a MÁV-START kevesebb, mint 10 ezer forintért is árul ülőhelyeket a vonatra, de a fekvőhelyes kocsiba szóló legolcsóbb jegy is mindössze 13 ezer forint környékén van. A legnagyobb komfortot nyújtó hálókocsiban valamivel több, mint 22 ezer forinttól utazhatunk Budapestről Berlinbe.
Gondoljuk csak el: este negyed 8-ra megérkezünk a Keleti pályaudvarra – korábban nem kell, hiszen nincs check-in, poggyászfeladás és egyéb procedúra. Talán különösebben fel sem tűnik, de nem költöttünk drága transzferre, és erre reggel sem lesz szükség: Berlin központjában, a Reichstag és a Brandenburgi kapu szomszédságában szállhatunk le a vonatról.
Mit tapasztalunk a fedélzeten? A MÁV-START egy 1. osztályú fülkés kocsit indít Berlinbe azok számára, akik ülve szeretnék tölteni az éjszakát, így elsőosztályú kényelmet kapunk másodosztályú áron. A kocsiban a fülkék tágasak, lábunk így kényelmesen elfér kinyújtva is, és az ülések szélességével sem lesz gondunk, fejtámla is van. A háló- és a fekvőhelyes kocsiban még kényelmesebben elhelyezkedhetünk. Előbbiben vetett ággyal várja az utasokat a vasút: paplan, párna és még szappan, törölköző is tartozéka a hálófülkének, ahol saját mosdókagyló is található az alapvető esti és reggeli tisztálkodáshoz. A fekvőhelyes kocsiban felszállás után megágyazhatunk magunknak a bekészített ágyneművel, de akár fel is hajthatjuk az ágyakat, és úgy utazhatunk, mint egy hagyományos fülkés kocsiban. Ha elpihennénk, az utaskísérő segít az ágyakat „elővarázsolni”. Felszálláskor mindkét kocsi utasai egy-egy palack szénsavas és szénsavmentes ásványvizet kapnak.
És akkor gondoljunk a gyomrunkra is! Kinek ez, kinek az, tartja a mondás, melyet a Metropol EuroNight étlapját összeállítók is ismertek. Így a bolognai spagettitől az ananászos csirkéig, a sajtkrémlevestől a paradicsomlevesig, földimogyorótól a csokoládékon át a chipsig tart a skála az ételkínálatban. Az italok között is válogathatunk: többféle sör, minőségi vörös-, fehér- és rozéborok, röviditalok és természetesen gyümölcslevek, üdítők is vásárolhatók a vonat háló- és fekvőhelyes kocsijában üzemelő büfékben. Reggel azonban nem kell a pénztárcánkért nyúlnunk: minden utasnak ingyenesen jár ugyanis a reggeli, ha háló- vagy fekvőhelyet váltott, de az ülőkocsi utasai is vásárolhatnak a büféből, például egy finom kapucsínót vagy teát.
Tehát, ha úti célunk a német főváros vagy Lengyelország északnyugati része, jegyezzük meg a Metropol szót – hasznunkra válik, ha a repülés maceráival, az időrabló nappali utazással szemben keresünk megfizethető és minőségi alternatívát. A primer előnyökön túl persze jó, ha azt is tudjuk: az éjszakai vonatos utazás egyedülálló élményt jelent minden korosztály számára.