Nem biztos, hogy valaha is mozikba kerül Woody Allen legújabb filmje, az A Rainy Day in New York (Egy esős nap New Yorkban), ugyanis a filmet gyártó stúdió, az Amazon közölte: semmiféle bemutatódátumot nem tűztek ki. A 82 éves rendező már tavaly októberben befejezte legújabb alkotását, amely olyan sztárokkal forgott, mint a nemrég felkapott Timothée Chalamet, Selena Gomez, Jude Law, Elle Fanning, Diego Luna vagy Liev Schreiber. Igen ám, csakhogy a dübörgő #metoo (#énis) mozgalom hatására a színészek jobbnak látták látványosan felháborodni egy olyan vádon, amely már a kilencvenes évek eleje óta ismert és nyilvános volt, majd 2014-ben újra előkerült, de eddig valahogy senkit sem zavart.
Mia Farrow évtizedek óta vehemensen állítja, hogy Woody Allen 1992-ben megerőszakolta fogadott lányát, a hétéves Dylan Farrow-t. Az ügyet a bíróság akkoriban kivizsgálta, és semmilyen bizonyítékot nem találtak a bűnösségre, felmerült viszont, hogy a vádakat a sértett exbarátnő, Mia Farrow tanította be a kislánynak bosszúból, Woody Allen ugyanis ekkor hagyta el Miát annak idősebb örökbe fogadott lányáért, a már nagykorú Soon-Yi Previnért, akit később feleségül is vett. A hírnevüket féltő Timothée Chalamet és Selena Gomez mindezek ellenére az elmúlt évben telekürtölték a sajtót nyilatkozataikkal, miszerint mélységesen megbánták, hogy elvállalták az Egy esős nap New Yorkban szerepeit, és felajánlották a gázsijukat a szexuális zaklatások ellen küzdő, a #metoo folytatásaként létrejött Time’s Up (Itt az Idő) alapítványa számára.
A bomba majdnem pontosan egy éve októberben robbant, amikor a The New York Times hasábjain megjelent egy leleplező cikk Harvey Weinsteinről: kiderült, hogy Hollywood egyik legbefolyásosabb producere hatalmával visszaélve évtizedek óta büntetlenül zaklat nőket. Az írás valóságos lavinát indított el: a világon sok ezren álltak elő történeteikkel, és kiderült az igazság arról, hogy mennyien váltak szexuális zaklatás áldozatává: nők, férfiak és kiskorúak egyaránt. Elsőként a szórakoztatóiparban dőltek ki a szekrényből a csontvázak, később pedig már mindenhonnan záporoztak ránk.
Ha valaki azt kérdezte, hallottuk-e, hogy mi van XY színésszel, nem az futott át az agyunkon, vajon ő lesz-e az új James Bond, hanem az, hogy biztosan róla is kiderült, hogy egy perverz disznó. A mozgalom aztán elérte a politikát, a sportot és a hétköznapi életet is: az elmúlt egy évben nehéz volt megkerülni a szexuális zaklatás témáját munkahelyi kávézás, baráti sörözés vagy vasárnapi családi ebéd közben. Mi számít zaklatásnak, és mi az, ami csak rosszul kivitelezett, de amúgy ártatlan közeledési kísérlet? Mik lesznek ezután az udvarlás, ismerkedés új szabályai? A Time magazin a csendet megtörő áldozatokat választotta az év emberének, és erről szólt az elmúlt év összes rangosabb filmes díjátadója is.

Harvey Weinstein szobra a szereposztó dívánnyal Hollywoodban. A mozgalom elérte a politikát
Fotó: Reuters
Ugorjunk vissza az időben a 2017-es Oscar-gáláig! Ekkor Casey Affleck, dacára annak, hogy két nő is szexuális zaklatással vádolta, tapsvihar közepette vehette át (egyébként nagyon megérdemelt) Oscar-díját a legjobb férfialakításért. Egy évvel később viszont már inkább távol maradt az eseménytől, hiába lett volna az ő feladata, hogy átadja a legjobb női főszereplőnek járó elismerést. Woody Allent évtizedek óta vádolja volt barátnője, ám érdekes módon csak a Weinstein-botrány óta határolódnak el tőle látványosan a színészek és a stúdiók – pedig Harvey Weinstein filmmogul ragadozó természete nyílt titok volt a filmiparban. Quentin Tarantinótól Matt Damonig egy halom filmes tudott róla, egy részük pedig még segített is ügyeinek eltussolásában.
A szintén kegyvesztett, sorozatos erőszakoskodó Kevin Spacey karrierje egy pillanat alatt tört derékba. A Netflix azonnal kirúgta, a Kártyavár című sikersorozat utolsó évada így nélküle, az addigi főszereplő nélkül forgott le, Ridley Scott rendező pedig egyszerűen eltüntette Spacey-t A világ összes pénze című filmjéből, és behelyettesítette Christopher Plummerrel.
A filmipar álságossága viszont éppen a film jeleneteinek újraforgatásánál mutatkozott meg: a filmben szereplő Mark Wahlberg a pluszmunkáért ugyanis másfél millió, míg Michelle Williams kevesebb mint ezer dollárt kapott. Amikor persze mindez kiderült, Wahlberg úgy döntött: ő is nagyvonalúan a Time’s Up nőjogi kezdeményezésnek adja a tíz nap alatt megkeresett pénzt. A béregyenlőtlenségi botrány érdekes adaléka, hogy mindkét színészt ugyanaz az ügynökség képviseli, ám még ők sem gondolják úgy, hogy a két színész munkája ugyanannyit ér.
Egy halom ellentmondásos vagy éppen groteszk ügyet is felszínre hozott a #metoo. Aziz Ansari esete iskolapéldája a mozgalom túlkapásainak: a színész-komikust egy buliban régebben felcsípett nő vádolta meg, aki ugyan önszántából ment fel a férfi lakására, de aztán úgy érezte, hogy túl gyors a tempó. Állítása szerint jeleket küldött arról, hogy nem érzi jól magát, de Ansari ezeket nem vette észre, a nő pedig nem szólt, hogy hagyja abba. Utólag viszont cikket írt arról, hogy mennyire megalázva érezte magát. Akkor ez most zaklatás, vagy csak egy rosszul elsült randi? Morgan Freemant a CNN riportere olyan megjegyzés miatt vádolta zaklatással, amelyről utólag kiderült, hogy nem is neki szólt, hanem egy korábban elmondott történetre reagált, mégis hír lett belőle.
Asia Argento olasz színésznő egyike volt Harvey Weinstein áldozatainak. Ő volt a #metoo kampány egyik legismertebb arca, éppen ezért volt meghökkentő, amikor a ma 22 éves Jimmy Bennett azt állította, hogy szexuális kapcsolata volt a színésznővel mindössze 17 évesen. Argento egy ideig vehemensen tagadta a vádakat, később aztán mégis elismerte a kapcsolatot. Bennett egyébként még az eset után pénzbeli kártérítést követelt, amit Argento párja, a néhai tévés sztárséf és dokumentumfilmes Anthony Bourdain fizetett a hallgatásért. Bourdain kiállt Argento mellett, miután a színésznő szexuális erőszakkal vádolta meg Weinsteint, idén júniusban Franciaországban viszont öngyilkosságot követett el. A kifizetés elmaradt, Bennett pedig kitálalt.

Woody Allen és Emma Stone a cannes-i filmfesztiválon 2015-ben. Leléptetés
Fotó: Reuters
Az idén januári Arany Glóbusz-gálán James Franco színész a Time’s Up mozgalom kitűzőjével az öltönyén jelent meg, hogy kimutassa szolidaritását. Hiba volt, a Los Angeles Times ugyanis ezután megjelentetett egy cikket, amelyben öt felháborodott nő arról beszélt, hogy Franco szexuálisan zaklatta őket. Korábbi színésztanítványai szerint legalábbis Franco állítólag azt éreztette a nőkkel, hogy akkor kaphatnak szerepeket, ha levetkőznek, egy Violet Paley nevű hölgy pedig arról mesélt, hogy Franco orális szexre kényszerítette egy autóban. Igaz, ekkor ők ketten együtt jártak, és a nő önszántából ment bele a dologba, utólag mégis azt állította az újságban, hogy csak azért tette meg, hogy a színész meg ne utálja. Franco és ügyvédje valótlannak nevezte a vádakat, ennek ellenére a botrány éppen az Oscar-szavazás előtt ért a csúcsra, így az addig komoly esélyesként emlegetett színész, aki
A katasztrófaművészért az Arany Glóbuszt már hazavitte, egy csapásra nemkívánatos személy lett Hollywoodban, és elúszott az esélye arra, hogy Oscar-díjra jelöljék.
Ebben az újabb botrányra éhes, felfokozott klímában, ahogy James Franco karrierjét, úgy Woody Allen új filmjét is elnyelheti a szennyvihar. Az Amazon nem tesz semmit az Egy esős nap New Yorkban bemutatása érdekében, és az is kiderült, hogy a veterán rendező 2019-ben valószínűleg nem jelentkezik új munkával, pedig több mint négy évtizede minden egyes évben új filmet tett le az asztalra.
Az Amazon egyébként öt filmre szóló szerződést kötött vele, de a történtek után akár ezt a megállapodást is elkaszálhatják.
Az elmúlt év eseményei tükrében a #metoo mozgalmat kihasználó, lejárató és a valódi áldozatok bátorságát hiteltelenítő vádaskodók egy hajszállal sem becsülendőbbek, mint maguk az erőszaktevők. Saját céljaik praktikus eszközeként tekintenek egy olyan ügyre, amely éppen a visszaélések elleni harcról szól.