Torontóban múlt szerdán kisebb örömünnepet tartottak. Távolról úgy tűnt, hogy pár száz ember nemzeti lobogót lengetve ünnepel. Közelebb minden világos lett: a zászló közepén elhelyezett piros juharlevél helyett a cannabis jól ismert levele volt látható. Marihuánamonarchia – ez volt a határtalan öröm tárgya, az alkotmányos királynő még mindig II. Erzsébet.
Justin Trudeau kormányfő 2015-ös kampányígérete teljesült ezzel. Még egy 2011-ben adott interjúban a fiatal liberális politikus elismerte, hogy baráti körben öt-hat alkalommal ő is kipróbálta a marihuánát. Ez úgy hangzott, mint a „nagy amerikai példakép”, Bill Clinton elnök magyarázkodása, hogy egyszer ő is elszívott egy jointot, „de nem tüdőzte le”.
Most viszont Kanadában bárki letüdőzheti, és akár öt-hat marihuánás ciginél többet is elpöfékelhet. Illetve az élvezeti célú fogyasztás és termesztés szabályozása terén törvényi pontosítások halmazára bukkanhatunk.
A legalizálás csak a 18. évüket betöltött kanadai állampolgárokra vonatkozik. De még ez sem igaz, ugyanis a korhatár meghatározása a tartományi törvényhozásokra vár, majd a területek, önkormányzatok választott irányítói tovább „finomíthatják” ezt. Van olyan hely, ahol 19, míg Québecben, Kanada francia ajkú részén valószínűleg 21 év lesz az alsó korhatár.
A törvény tiltja közterületen, még a kijelölt dohányzóhelyeken is, éttermek környékén, de különösen tanintézmények közelében azt, hogy valaki marihuánát szívjon. A fogyasztásra engedélyezett terület a magánlakások vagy az ilyen céllal működtetett klubok. A vásárlásra és termesztésre vonatkozó szabályok természetesen itt is korlátozottak. A marihuánaeladás továbbra is állami monopólium marad, csak az erre kijelölt és regisztrált üzletek forgalmazhatják a füvet. Egy „háztartás” termesztésre nem tarthat négy kendertőnél többet. Ha egy utcai ellenőrzésnél valakinél harminc gramm marihuánánál többet találnak, ez átlagban negyven sodrásra elég, az törvényt sért.
Kanada 36 milliós lakosságának mintegy 15 százaléka, ötmillió személy lehet marihuánafogyasztó – állítja a helyi statisztikai hivatal. Orvosi célú felhasználás eddig is engedélyezett volt. Nemcsak az orvosi kamara hangoztatta fenntartásait a legalizálás kapcsán, hanem különböző tartományokban, megyékben, kerületekben is állást foglaltak vele szemben. Jogászok arra hívják fel a figyelmet, hogy még egy város különböző kerületeiben sem lesznek azonosak a szabályok. A lakások bérbeadóit tömörítő országos szervezet több mint hatvan százalékban amellett döntött, hogy tiltja a marihuánafogyasztást bérleményeiben.
Uruguay első államként tavaly nyáron léptette életbe – hasonló szabályok alapján, mint most Kanada – a marihuánafogyasztás és -termelés törvényét. Az itteni szabályozás abban megengedőbb, hogy közterületeken is rá lehet gyújtani füves cigire. Időközben számos amerikai szövetségi állam legalizálta a marihuánát.

Felszerelés marihuána fogyasztására egy torontói fiatalon. Ma már Kanadában bárki letüdőzheti
Fotó: Reuters
A sort Colorado nyitotta meg, ma már az államok több mint felében törvényes a fű. Az idén Kalifornia, a legnagyobb amerikai állam is csatlakozott az engedélyezők táborához. Hihetetlen fellendülés tapasztalható a tőzsdén nem csak azoknak a vállalatoknak a részvényeit tekintve, amelyek aktívan bekapcsolódtak a marihuánatermesztésbe. A fellendülés azokat a cégeket is érinti, amelyek valamilyen formában köthetők a termesztéshez: öntözőberendezések gyártói, magtermesztő vállalkozások, biztonsági cégek, amelyek az ültetvényeket őrzik.
A világon az olyan országok vagy szövetségi államok, amelyek korlátok közt, de engedélyezték a fogyasztást és termesztést, számukban jócskán alulmaradnak azokkal szemben, ahol ez tilos. De ebben is vannak különbségek. Izraelben, Portugáliában, Spanyolországban, Hollandiában – kizárólag coffeeshopokban működik ez –, ha valakit rekreációs, azaz élvezeti felhasználáson kapnak, akkor nem szabnak ki rá börtönbüntetést, viszont esetleg bírságot kell fizetnie.
A hatóságok szemet hunynak az ilyen visszaélések fölött Németországban, Mexikóban, Nagy-Britanniában, Indiában, Ausztráliában is, de ez korántsem legális. Egyes helyeken akár többéves börtönt szabhatnak ki arra, akit marihuánás cigi elszívásán kapnak. Ilyen például Kína, az észak-afrikai államok, az arab világ szinte mindegyike kivétel nélkül, Oroszország, Svédország, Franciaország és Kuba.
A kanadai legalizálással kapcsolatban egyvalamiben nincs vita: ez az intézkedés jelentős bevételt hoz az államnak. A szövetségi kormány pénzügyminisztere az első évben csupán az adókból 400 millió kanadai dollár bevételre számít. Ezen a központi állam és a tartományok fele-fele arányban osztoznak. A legalizálás bevezetésével a kanadai kormányzatnak az is szándéka volt, hogy jelentősen csökkentse a szervezett bűnözés bevételeit a marihuánakereskedelemből.
A másik kitűzött cél pedig az volt, hogy nehezebbé tegye a gyermekek hozzáférését a kábítószerhez. Van, akit bizonyára taszít az, ha minden este kábultan látja szüleit. Mások viszont határozottan kedvet kaphatnak a joint kipróbálására. Idővel meglátjuk, hogy e téren a liberális kabinet milyen sikereket ér el.
Rejtett reklám
A tekintélyes Journal of the American Medical Association amerikai orvosi szaklap hívta fel a figyelmet arra, hogy az utóbbi időben a könnyűzenei klipekben mennyire elterjedtek a dohányzást és a marihuánát népszerűsítő jelenetek. A 2013 és 2017 között vizsgált nyolcszáz videónak – amelyek mindegyike slágerlista-helyezett volt – a felében megjelent a dohányzás, a jointszívás, az elektromos cigaretta vagy a pipa. Ezeknek a klipeknek a közönsége 14 százalékban tizenéves (17 év alatti korosztály) és 49 százalékban fiatal felnőtt, akiknek kora 17 és 34 év között van. Ők a legbefolyásolhatóbbak. Mára Amerikában a tinédzserek közt az elektromos cigaretta használata meghaladta a hagyományos füstölnivalóét. A klipekben az e-cigaretta márkája szinte mindenhol látszik. Ezek épp azok a termékek, amelyekkel marihuánát is lehet szívni. Hogy mennyire hiábavaló az orvosok küzdelme a rejtett reklámok ellen, arra itt egy adat. Az egyik legismertebb slágert, amelyen jól látható a cannabis szívására is alkalmas eszköz, az amerikai videómegosztókon egymilliárd-ötszázmillióan tekintették meg. Vajon hányan olvasták el a fenti leleplező írást?