A legtöbb kismamának nincs szüksége terhesvitaminra, számukra ez puszta pénzkidobás – állítja egy brit tanulmány, amelyet a BBC hírportálja idézett nemrég. A szerzők vették a fáradságot, és áttanulmányozták a témában eddig publikált kutatásokat, hogy kiderítsék: az étrend-kiegészítők – főként a multivitaminok – hozzájárulnak-e a kismamák és babájuk egészségéhez. A válasz egyértelmű nem volt – kivéve a folsavat és a D-vitamint, amelyre az összes tanulmány szerint szükségük van a várandósoknak. A legtöbb tudományos bizonyítékot a folsav fogyasztása mellett találták, ebből napi 400 mikrogramm megóvhatja a magzatot a gerincvelő fejlődési rendellenességeitől, köztük attól, hogy a baba nyitott gerinccel szülessen. A D-vitamint pedig az anya és a magzat csontjának egészségéért ajánlják.

Babazoknik a Debreceni Egyetemen a koraszülöttek világnapján. A választás dilemmái
A brit szülésznők kollégiuma emellett mindössze teljes értékű, sok zöldséget, gyümölcsöt tartalmazó étrendet javasol az egészséges gyermekre vágyóknak. Az étrend-kiegészítők gyártóit képviselő szövetség természetesen azonnal reagált: nem győzte hangsúlyozni, hogy a nők jelentős része nem jut elég tápanyaghoz az ételekből, a multivitaminok viszont „kitölthetik ezeket a táplálkozási hiányokat”.
A terhesvitaminokkal kapcsolatos polémia az egyik legújabb azon tudományos viták sorában, amelyekből bőven kijutott az elmúlt évtizedekben. Elég csak arra gondolni, hogy hol a vajról, hol a margarinról derül ki, mennyire káros/egészséges, hogy a tojásról egyszer azt állítják a kutatások, hogy veszélyes, míg máskor nem győzik ajánlani a fogyasztását. De igaz ez a kávéra is, amely mellett legalább annyi érvet hoztak már fel tudósok, mint amennyit ellene.
Kismama legyen hát a talpán, aki el tud igazodni a pró és kontra érvek labirintusában, és laikusként képes jó döntést hozni. Különösen akkor, amikor össztűzként zúdulnak a leendő anyákra azok a reklámok, amelyek azt igyekeznek beléjük sulykolni, hogy nem is anya az olyan, aki nem szed vitamint a terhessége alatt. Most a brit kutatók is felhívták a figyelmet arra, hogy bár a kismamák szinte kényszert érezhetnek drága multivitaminokat vásárolni, hogy születendő gyereküknek a legjobb életkezdetet biztosíthassák, ám jobban járnak, ha ellenállnak a reklámoknak.
Ez azonban korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik. Egyrészt azért, mert az ipar – és ezen belül a gyógyszeripar – működésének egyik lényege, hogy amit előállít, azt el is akarja adni, másrészt azért, mert e cél érdekében nem csak az újság-, rádió-, tévé- és internetreklámokon keresztül tartják nyomás alatt a vásárlói célközönséget. Orvos szakértők sora dolgozik a gyártóknak szerte a világban, akik cikkek, riportok, előadások keretében hangsúlyozzák a magzatvédő multivitaminok jelentőségét. Tudományos cikkek, szakportálok tömege foglalkozik a témával, akár olyanok is, amelyeknél nehéz bármiféle közvetlen gyártói ráhatást feltételezni, mégis azt az érzetet erősítik a nőkben, hogy ha valaki vitaminok, de leginkább multivitaminok nélkül csinál végig egy terhességet, az legalább annyira felelőtlen, mintha nagy pocakkal vetné magát a mélybe bungee jumpinggal.
A Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület Az első 1000 nap című programja és annak internetes portálja például – nyilván jó szándékból – későbbi cukorbetegséget, magas vérnyomást, szívinfarktust vizionál azoknál a babáknál, akiknek az édesanyjuk nem fordít kellő figyelmet a felsorolt vitaminok és ásványi anyagok bevitelére, és emiatt magzatuk súlya és tápanyag-ellátottsága nem megfelelő. Vajon melyik kismama tenné ki ekkora veszélynek leendő gyermekét? De azok az anyukák sem könnyítik meg várandóstársaik helyzetét, akik – szintén nyilván a legjobb akarattal – önjelölt szakértőként szórják tele az internetes fórumokat jobbnál jobb tanácsokkal, amelyeket böngészve végképp elveszettnek érezheti magát az amúgy tényleg felelősen gondolkodni kívánó anyajelölt.
A teljes képhez ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy hazai adatok szerint tízből csak négy kismama változtat az étrendjén a terhesség ideje alatt, holott a szervezet vitamin- és ásványianyag-szükséglete a várandósság idején értelemszerűen jelentősen megnő. Szerencsére nemcsak a mesterséges vitaminpótlással, de azzal is rengeteg könyv, portál, cikk foglalkozik, hogy mit érdemes enniük, inniuk, illetve, hogy miket érdemes kerülniük a kismamáknak, sok helyen még mintaétrend is elérhető. A cikkek közül sok olyan alapvetően fontos témákra is kitér, mint hogy veszélyes-e bármiféle, nem orvos által javasolt diétát folytatni, vagy hogy mennyivel igényel több körültekintést a terhesség attól, aki vegetáriánus vagy vegán, tehát állati eredetű táplálékot sem eszik, nem csak a húst kerüli. Vannak emellett olyan cikkek, sőt blogok is, amelyeknek már a címük is egyértelművé teszi, hogy szerzőjüket nem lehet holmi reklámokkal csőbe húzni, mert ők bizony nem a fogyasztói társadalom elvárásait, hanem a saját elveiket követik. Elég, ha csak annyit mondunk, létezik olyan blog, sőt az egyik kismamaportálon cikksorozat is, amelyiknek a Kőbaltás kismama avagy a Babavárás a paleolit táplálkozás jegyében a címe.
A terhesvitamin és az egészséges táplálkozás közötti választás mindezek után nem könnyű, különösen azok számára nem, akik hosszú ideig hiába bíztak a gyermekáldásban. Márpedig a párok 15-20 százalékának, tehát durván minden ötödik leendő szülőnek csak orvosi segítséggel lehet gyermeke. A terhesvitaminokkal foglalkozó internetes fórumok tanúsága szerint a már amúgy is komoly tortúrán átesett nők nem kockáztatnak, és inkább beszedik a vitamint. A hozzászólásokból kiviláglik, nem vállalják a rizikót azok sem, akiknek már volt egy vagy több problémás terhességük, például idő előtt hozták világra gyermeküket. S bizony ők sincsenek kevesen: Magyarországon átlagosan minden tizedik újszülött koraszülöttként jön a világra, évente 1200 baba születési súlya az 1500 grammot sem éri el.
Mindemellett minden negyedik terhességet vetélés szakít meg. Sokan azért is ragaszkodnak a magzatvédő vitaminokhoz, mert korábbi terhességük alatt szedték, és egészséges babát szültek, ami meggyőzte őket annak hatékonyságáról. Mások az orvosuk javaslatára kezdték szedni a vitaminokat, bár többen írták a hozzászólásokban, hogy a terhesgondozáson csak a folsavról mondták nekik, hogy azt mindenképpen használják.
A tavaly elhunyt Czeizel Endre genetikus, aki 2014-ben dobta piacra saját magzatvédő vitaminját, egy interjúban maga is elismerte, hogy igazából az a legfontosabb, hogy folsavat szedjenek a kismamák. Mint mondta, a magzatvédő vitaminoknak is a folsav a fő komponensük, amely ráadásul jóval olcsóbb is, mint a multivitaminok, amelyek közül a legtöbb ma már 15-20 összetevőt tartalmaz – Czeizel szerint persze csak olyanokat, amelyekre valóban szükségük van a kismamáknak. Csakhogy, míg a magzatvédő multivitaminok közül a legolcsóbbaknak is 2500 forint körül van a havi adagjuk, a folsav ugyancsak harminc napra, gyártótól függően, mindössze 350-500 forintba kerül. Azoknak pedig, akik anyagi helyzetük miatt nem engedhetik meg maguknak, hogy vitamin- és ásványianyag-tartalom alapján válogassák össze az étrendjüket, vagy ne adj’ isten még a terhesség alatt sem nyilvánítanak ennek különösebb jelentőséget, tényleg fontos, hogy legalább a bizonyítottan hatásos folsavat bevigyék a szervezetükbe. Nem beszélve arról, hogy a magzatvédő vitaminok, de főként a folsav szedését már a terhesség tervezésének időszakától a szoptatás végéig ajánlják, ami szűken számolva is több mint egy évet jelent – felszorozva az előbb említett árakkal.
A gyártók azonban jól ismerik a célcsoportjukat, és tudják: a kismamák többsége – abból az alapvetésből kiindulva, hogy „abból nagy baj nem lehet, ha vitamint szedek” – inkább biztosra megy, és ha teheti, megveszi a drága multivitamint. Nem véletlen, hogy csak hazánkban, ahol évente alig több, mint kilencvenezer baba születik, több mint féltucatnyi magzatvédő vitamin közül választhatnak a várandósok.