Elton John arra kér mindenkit, karácsonykor ne nyúljon a mobiljához. Az egyetlen kütyü, amelyet ő az ünnepek alatt bekapcsol, az a tévé. Ezen nézi a királynő hagyományos karácsonyi beszédét. Családjában a karácsonyi program – az állandó mobilozás helyett – a közös ajándékbontás és a társasjáték. Az énekes szeretné, ha 2019-ben kevesebb időt töltenénk a telefonon lógva, mert „a technológiánál semmi nem öli meg jobban a nagy beszélgetéseket és a nagy nevetéseket”.
Sokan vallják, hogy a karácsony az egyetlen ünnep, amely analóg maradt a digitális korban. Még mindig sokan találkoznak személyesen, szokás az esti családi vacsora, a rokoni, baráti körben elköltött ebéd, a régen nem látott ismerősök felkeresése. Kérdés, meddig marad ez meg, hiszen a fa alatti ajándékok tele vannak új mobillal, drónnal, okosórával, játék konzollal. A gyerekek a Google Santa Trackerével követik, merre jár a Mikulás, a SaveMyReindeer applikáció értesítést küld a gépkocsivezetőknek, ha a környéken rénszarvasok járnak (hogy elkerülhessék az ütközést), az időjárásjelző applikációk pedig mutatják, hol kezdett el havazni.
Európában átlagosan 2,1 órát töltünk karácsony napján a mobilhoz vagy a tablethez láncolva. Mindössze tízből egy ember jelenti ki, hogy nem szeret karácsonykor mobilozni, négy százalékunk viszont aznap is több mint hat órát foglalkozik az okostelefonjával. Új karácsonyi szokásokat vettünk fel: a társasjátékokat egyre inkább átveszik a konzolos játékok, 17 százalékunk skype-ol vagy facetime-ol a külföldi barátokkal, 16 százalékunk saját készülékén nézi kedvenc filmjét egyedül a szobájában, 7 százalékunk pedig az eBayen, az Amazonon vagy az egyéb online oldalakon adja el a nem kívánt ajándékokat.
Természetes, hogy a gyerekek azonnal ki akarják próbálni a karácsonyi meglepetéseket. Családi program az új játék robot összeszerelése vagy a tablet beindítása, de utána a játék Facebook-megosztása már magányos tevékenység. Ráadásul a közösségi médiában mindenki a legszebb, legragyogóbb karácsonyi képeket osztja meg, így a pszichológusok szerint extra stresszt jelent ilyenkor mások tökéletes ünnepeit figyelni, amikor a valóságban bizonyára a többi háztartásban is kifutott a leves, lecsepegett a gyertyaviasz, vagy odaégett a gesztenyés pulyka.
Maradjon a karácsony az az idő, amikor a rég nem látott rokonokkal és barátokkal találkozunk, ne pedig soha nem látott idegenekkel a közösségi médiában!