Turisták tömegei rohamozzák meg az idén nyáron is a legnépszerűbb európai városokat: Párizs, London, Amszterdam és Róma utcái megtelnek a kíváncsi kirándulókkal, akik sok esetben nem is sejtik, hogy mekkora mértékű biztonsági intézkedések közepette töltik az álomnyaralást.
A brit külügyminisztérium nemrég részletes leírást adott az európai turistacélpontok biztonsági helyzetéről, illetve a terrorfenyegetettség mértékéről. A londoni iránymutatást a brit sajtó összegezte, és talán senkit sem lep meg, hogy a „nagyon valószínű a terrortámadás bekövetkezte” kategóriában olyan országok szerepeltek, mint Franciaország, Belgium, az Egyesült Királyság, Németország vagy Oroszország.
„Az iszlamista csoportoktól érkező folyamatos fenyegetések, illetve Franciaország az Iszlám Állam terrorszervezettel szembeni nemzetközi szerepvállalása miatt a párizsi kormány arra kéri a polgárokat, hogy legyenek különösen figyelmesek és körültekintők a közterületeken, illetve kövessék a hatóságok utasításait” – írták Franciaországról az idézett dokumentumban, amelyet már csak azért is érdemes komolyan venni, mert a legutóbbi sajtóinformációk szerint a francia terrorellenes egységeknek legalább húszezer potenciálisan veszélyt jelentő személyről van tudomásuk.
Ez persze nem riasztja vissza a Notre-Dame-hoz és az Eiffel-toronyhoz vágyókat, az idén kora tavasszal nyilvánosságra hozott adatok szerint ugyanis a kirándulók már a tavalyi évben bizalmat szavaztak a franciáknak, és csak Párizs szállodáit mintegy hárommillióan keresték fel.
Főleg a japán, kínai, amerikai és német turisták utaztak a „fény városába”, ami bizonyítja, hogy a 2015 novemberében elkövetett iszlamista merényletsorozat hatása mára nagyrészt elmúlt, tudatta friss jelentésében a párizsi régió turisztikai ügynöksége, hozzátéve: a megnövekedett biztonságérzetnek jelentős az anyagi vonzata, hiszen az embertömeg több mint másfél milliárd euróhoz segítette a turisztikai szektort.
Míg a franciák kissé fellélegezhetnek, a futball-világbajnokságnak otthont adó Oroszországot egyre több dzsihadista fenyegetés éri. A Jane’s Terrorism and Insurgency Centre nevű amerikai intézet nemrég rámutatott: az Oroszországba visszatérő dzsihadisták jelentős veszélyt jelentenek a nyári futballünnepre nézve, és legtöbbjüket – akárcsak Franciaország esetében – az oroszok közel-keleti jelenléte motiválja.

Francia lovas rendőrök a tengerparton. Biztonságos Nyugat?
Fotós: Reuters
A számok magukért beszélnek: titkosszolgálati adatok szerint 2017 végéig mintegy négyezer orosz állampolgár távozott harcolni a Közel-Keletre, és mára közülük körülbelül négyszáz térhetett haza. Hogy a fenyegetés mértékét megfelelően érzékeltessék, a potenciális terroristák a közösségi médiában megannyi propagandaanyagot juttattak közre.
Ezek között a lelkes futballszurkolók rémálmai is megjelennek: többek között videók a lefejezett Lionel Messiről és Cristiano Ronaldóról, illetve egy plakát „a legnagyobb meccsről”, amely az oroszok és a militánsok között játszódik majd le. Nemcsak a futballsztártok, de maga Vlagyimir Putyin orosz elnök is konkrét fenyegetést kapott az iszlamistáktól. Az Iszlám Állam szervezethez tartozó plakáton egy fegyveres katona látható egy zsúfolásig teli stadionban, alatta pedig felirat hirdeti: „Putyin, te hitetlen, fizetni fogsz a muszlimok meggyilkolásáért.”
Hiába a véres üzenetek, a szakértők szerint az oroszok urai a helyzetnek, és valamennyi, a futballmeccseknek helyszínül szolgáló települést arcfelismerő technológiával ellátott biztonsági kamerákkal szerelték fel. Csak Moszkvában ötezer darab, a titkosszolgálatok adatbázisaival összekapcsolt kamera lép majd működésbe közvetlenül a világbajnokság kezdete előtt.
Okkal tehetjük fel a kérdést, hogy a mára biztonságosnak tűnő Nyugat és a sokszorosan megfenyegetett Oroszország mellett Kelet-Közép-Európa mekkora terrorfenyegetettséggel indul neki a nyárnak. Nos, a britek összegzése szerint Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia a „nem zárható ki a terrorcselekmény” kategóriába tartozik, amihez megnyugtatásul érdemes hozzáfűzni, hogy ez egyben a kontinens legbiztonságosabb térségét is jelöli.
Míg a turistaparadicsomként elhíresült Franciaország és Törökország biztonsági helyzete máig sok utazót elriaszt, a brit sajtó megjegyzi: a harmadik, legkevésbé veszélyt jelentő kategóriára érdemes figyelni, ugyanis a történelmi nevezetességekkel zsúfolt közép-európai államok mellett olyan tengerparttal rendelkező országok is a békés Európához tartoznak, mint Málta, Portugália vagy Horvátország.