– Akit valóban zaklattak, annak igazságot kell szolgáltatni – bár ez tizenévek távolából nem egyszerű, és jogilag el is évül. 2001-ben léptem be az Operába, sose hallottam ilyen esetről – mondta Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója. Kérdésünkre, hogy mit tenne, ha saját intézményében történne szexuális zaklatás, egyenesen válaszolt: megkérdezné a sértettet, hogy maga kíván-e feljelentést tenni, vagy ők forduljanak a rendőrséghez, ha az intézmény épületében történt az eset.
– Nálunk ez még bonyolultabb, hiszen a balett tagjai folyamatosan egymás testi közelségében élnek. Talán érdekes lehet, hogy míg az énekkari művészeinket általában hölgyek öltöztetik, a balett öltöztetői mindig az öltöztetett művészekkel azonos neműek, de persze a zaklatás így sem zárható ki – véli a főigazgató. Dörner György, az Újszínház igazgatója azonnal kivizsgáltatná az esetet, és ha indokolt, akkor büntetést szabna ki. – Minden erőszakot elítélek, és elöljáróban hangsúlyozom, hogy ez nem önmagától való, ilyen nem a semmiből lesz, mert kell valami szörnyű amorális környezet is ahhoz, hogy ilyesmi előfordulhasson. Ha az oktatásba, nevelésbe belekerülnek amorális dolgok, akkor ennek ilyenfajta következményei is lehetnek – mondta.
Balázs Péter Kossuth-díjas színész, a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatója őszintén meglepődne, ha ilyesmi derülne ki az intézményében: – Meghallgatnám az érintetteket, és az eset súlyának megfelelő intézkednék – szögezte le. A szóban forgó zaklatási ügyet végtelenül elítéli, de szerinte akkor kéne nyilvánosságra lépni, amikor megtörténik.
Arra is kíváncsiak voltunk, mennyire lehet egy igaztalanul megrágalmazott embert lejáratni hasonló váddal. Ókovács szerint ez remek módszer is lehet a karaktergyilkosságra: – Akit ma megvádolnak, azon a bélyeg rajta marad mindaddig, amíg ez a katasztrófa- vagy keselyűmédia uralja Magyarországot, amely a vádakat világgá harsogja, de az esetleges tisztázást eldughatja mínuszosba, ha egyáltalán lehozza. Eközben az ártatlanság vélelme a jogerős ítéletig megilletné. Szerinte a gyanúba került emberrel a közös munkát azért kell felfüggeszteni, mert ,,rá is, a társulatra, az adott produkcióra is hatalmas terhet rakna. De ha a nyomozás vagy a per végén felmentik, akkor meg kell követni az illetőt, különben nincs értelme jogállamról beszélni”.

Az igazgatók egyetértenek abban, hogy szigorúan fel kell lépni a szexuális zaklatók ellen
Ókovács Szilveszter szerint egyes művészeti ágakban nagyon könnyű félreérthető helyzetbe kerülni: – Ha egy balerinát szakszerűen megemelnek, intim helyeken érintik, ha egy éneknövendék rekeszizmát, repülőbordáját ellenőrzik, akkor is. Fontos tehát, hogy ne alakuljon ki hisztéria, mert az nemcsak a szakmai munkát aknázza alá, de még a normál udvarlást vagy az udvarias bókolást is megmérgezheti. Márpedig sosem lenne szabad, hogy férfi és nő kapcsolata ellenséges viszonnyá váljon bennünk, és azt is el kellene kerülni, hogy a közgondolkodásban hatalmi játszmák eszközévé silányuljon, és hiszterizálja a társadalmat. Azt pedig csodálkozva szemlélem, hogy mindeddig kizárólag heteroszexuális erőszakról szólnak a hírek – mondta a főigazgató.
Balázs Péter szerint a lejáratás csak intézményen belül akadályozható meg, mert ott minden kolléga ismeri egymást, de az úgynevezett művészvilágban már nehezen, mert ha valakire sárt kennek, az ragad. Szerinte a szereposztó dívány csak egyike a kulisszák világáról alkotott tévképzeteknek, és a zaklatás nem csak ,,művészeti belügy”. – A férfiak molesztálásáról kevesebbet hallunk, pedig bizony az is egy létező probléma – mondta az igazgató.
Dörner György arra is emlékeztetett, hogy a színházi világban jobban látszik a probléma, de valójában minden munkahelyen előfordulhat. – Az ügy sokkal súlyosabb vonzata az, hogy az ilyen emberek megfosztják a nézőt attól a lehetőségtől, hogy a lehető legjobb színészt vagy balettost lássák, mert olyan színésznőket vagy színészeket hoznak helyzetbe, akik nem tehetségük, hanem szexuális szolgáltatásokért cserébe kerültek színpadra. Az igazi tehetségeket pedig ennek megtagadásáért kirúgták, vagy nem kaptak munkát – hangsúlyozta.
Novák Emil, a Magyar Filmakadémia elnöke szerint a szexuális zaklatás nemcsak a filmes világban, hanem minden olyan helyen megtörténhet, ahol hatalommal bíró emberek vissza tudnak élni mások emberi nyitottságával. Úgy véli, a Weinstein-ügy már nemcsak egyszeri botlás, hanem nagyfokú aberráció volt, ami túlment minden határon, mert egy egész történethalmaz derült ki valakiről, aki önteltségében mindent megengedett magának. – Jó, ha a társadalom erről beszél, a szülőknek is jobban oda kell figyelniük a gyermekeikre. Annál aljasabb dolog nem létezik, ha a fiatalok ikonjai, akikben hisznek, visszaélnek a rajongásukkal. A zaklatást sokszor a szüleiknek és közvetlen környezetüknek sem merik elmondani, mert azt hiszik, hogy a helyzet őket minősíti, pedig nem így van, ezért bátornak kell lenniük és meg kell szólalniuk – mondta Novák.