Szent Lukács, a festők védőszentje ünnepének (október 18.) környékén országszerte több száz kiállítással ünneplik a kortárs festészetet a fővárosban, Újbudán pedig sokszínű bemutatókkal készülnek a szervezők. A magyar festészet napjának több mint egy hónapon át tartó programjaival a kortárs művészet fontosságára és feladataira szeretnék felhívni a figyelmet.
A Magyar Festészet Napja Alapítvány Munkácsy-díjas elnöke, Verebes György festőművész szerint mára viszonyítási pont lett a rendezvény, hiszen országszerte kiállítóhelyek, művelődési házak szervezik úgy a programjukat, hogy októberben festészeti kiállításuk legyen.

Fotó: MTI
Ez a grandiózus szemle megmutatja, hogy a kép által teremtett kommunikáció éppen olyan érvényes az emberek között, mint a verbális, és bár sokan azt gondolják, hogy a szemleszerű nagy kiállításokra nincs szükség – helyette inkább kurátori tárlatokra van igény –, az elnök szerint a magyar festészet napja mindezt cáfolja.
A magyar festészet napja az élő ellenpéldája annak, hogy elhozzák a művészek a munkáikat és szembesítik, feleseltetik azokat mások alkotásaival. Páratlanul izgalmas művészeti térkép alakul ki ezekben a napokban.
Kitért arra is, hogy a festészet az emberi gondolkodással egyidős és mint ilyen magával az emberrel egylényegű. „Véleményem szerint nincs relevanciája azoknak a gondolatoknak, amelyek temetik a festészetet, hiszen ez a műfaj mindig képes a megújulásra. Alapvető képalkotási késztetés, ugyanolyan érvényű, mint a nyelv”- állítja a művész.
Az idei év fő kiállítása és egyben a szakmai díjátadónak helyet adó rendezvény az Élő magyar festészet címet viseli, amely október 13. és november 13. között Egerben, a Kepes-intézet épületében tekinthető meg. A központi nagy tárlat magába foglalja a doyen-festőmesterek, a középgeneráció és a fiatalok műveit.
A három korcsoportban díjakat is kiosztanak: az életműdíjat egy 70 év feletti doyen kapja, a Magyar Művészeti Akadémia Festészeti-díját pedig egy művészetében érett, szakmai szempontból kiemelkedő személy veheti át a középgenerációból.
A fiatalon elhunyt nagybányai festőtehetségről elnevezett Maticska Jenő-díjat pedig az a professzionális fiatal alkotó kapja, akinek munkáját a szakma már korán elismeri.
Érdeklődésünkre Verebes György a szolnoki művészeti élet képviselőjeként arról is beszélt, hogy ebben az időszakban lehet olyan hangulatot teremteni az alkotók között, ami a viszálykodás helyett a közös gondolkodásról szól, és hogy páratlanul izgalmas vizuális művészeti térkép alakul ki ezekben a napokban.
A szolnoki alkotóműhelyen két épületben tíz műteremlakást újítanak fel, emellett három új épületet hoznak létre: a szobrász-grafikai műhelyt és egy nagyméretű látogatóközpontot könyvtárral és vendéghelyekkel. Jelenleg az épületek nyomvonalán a régészeti munkák zajlanak.
Az elmúlt évek hagyományaihoz illeszkedve az alapítvány külföldi festőket is vendégül lát, idén szlovák és szlovén festőművészek mutatkoznak be Budapest két nagyszerű kiállítóhelyén: a Zikkurat és a Próféta Galériában.