Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed. Ez a Terminátor-filmekből sokat idézett mondat jutott eszébe több millió embernek, amikor szembesült a ténnyel: Andy elment. Hogyan is vagyunk hát akkor a sorssal? – tettük föl megrendülten az örök kérdést. Előre van megírva minden? Vagy tudjuk alakítani, ha nem is kényünkre-kedvünkre, de legalább annyira, amennyire lassan, de biztosan elfogyó erőnkből telik?
Egy biztos, Andy Vajna életének minden szakaszában dacolt az eleve elrendeléssel, és mindig mindent megtett azért, hogy saját kezébe vegye a sorsát. És mivel nem tétlenül, sopánkodva, hanem felkészülten várta, idővel megjött a szerencséje is. Így vált a legnagyobb magyar filmproducerré, a nemzetközi filmszakma és a hazai filmvilág kiemelkedő személyiségévé. Számtalan filmsztár, mint például Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis, Antonio Banderas, valamint világhírű forgatókönyvírók, rendezők és producerek voltak személyes ismerősei, jó barátai.
Amikor néhány éve kormánybiztosként elvállalta azt a feladatot, hogy újra felvirágoztatja és eljuttatja a magyar filmipart a legsikeresebbek közé, valamint Magyarországra hozza minél nagyobb számban a legkiválóbb produkciók gyártóit, az említett kapcsolatrendszer biztosítékot jelentett a vállalás sikeréhez. Számtalan elismerés, elnyert fesztiváldíj, köztük az Oscar mutatta az Andy Vajna által kijelölt irány helyességét. Budapest pedig London után az egyik legkedveltebb forgatási helyszín lett, ami forintban kifejezhető dicsőséget is hozott hazánknak.
Ahogy azt egy interjúban nemrég maga is megjegyezte fanyar iróniával, aki a világnak ezen a részén tesz valamit, az a támogatók és szimpatizánsok mellé legalább annyi ellenséget is szerez azon nyomban magának. Nem egységes az ő tevékenységének a megítélése sem. Sokan szerettek volna látványosabb, gyorsabb eredményeket elérni a magyar filmek nézőszámában, vagy szívesen láttak volna nagyobb számban más témákat, például a magyar nemzeti sorskérdéseket feldolgozó alkotásokat a Magyar Nemzeti Filmalap által támogatottak között. De azt minden kritikus elismeri, hogy a kiépített rendszer stabil, jól működik, világos, átlátható rendet teremtett az alap létrejöttét megelőző káoszban. A már említett sikerek pedig önmagukért beszélnek.
– Visszatérek– mondja a Terminátor a film egyik híres jelenetében. És tudjuk, visszajönne Andy Vajna is, hiszen nincsen még kész, amit megálmodott, nem forgott le még minden, amit eltervezett. De tudjuk, hogy ez nem csak egy film, itt minden sokkal kegyetlenebb, és egyáltalán nem biztos, hogy végül minden jóra fordul. Ezért nekünk, maradóknak, legyünk akár színészek, írók, filmesek vagy csak egyszerű, a jó magyar filmeket kedvelő nézők, ki kell találnunk, hogyan alakítjuk tovább, amit Andy Vajna elkezdett.
Nem várhatjuk a sorstól, hogy majd elénk vetíti mindazt, amit régen várunk. Ahogy halála előtt nem sokkal mondta kollégáinak, az a szenvedélye, hogy visszaadjon valamit az országnak, ahol született. Ha ezt sokan megértjük, Andy már nem élt hiába! Nyugodjék békében!
Életének 75. évében elhunyt Andrew G. Vajna, az egész világban csak Andy Vajnaként ismert filmproducer, a nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Nevéhez fűződik a Magyar Nemzeti Filmalap létrehozása, a regnálása alatt készült magyar filmek több száz nemzetközi díjat, köztük Oscart, Golden Globe-ot és Arany Medvét is kaptak. A producert a Variety 2017-ben a szórakoztatóipar 500 legbefolyásosabb embere közé sorolta. Hosszú betegsége után, budapesti otthonában érte a halál.
Andy Vajna 1944-ben született Budapesten. 1956-ban egyedül menekült el, a Vöröskereszt segítségével Kanadába emigrált, családjával Los Angelesben egyesült. A Kaliforniai Egyetemen (UCLA) tanult, majd az egyetem mozgókép tanszékén kezdett el dolgozni. Később fotós vállalkozásba kezdett, majd Hongkongban parókakészítő vállalatot alapított és mozit üzemeltetett.
Kemény munkával a világ egyik tekintélyes, befolyásos producere lett, producerként 59 film fűződik a nevéhez, köztük olyan világszerte ismert alkotások, mint az Elemi ösztön (Basic Instinct), a Rambo-filmek, a Terminátor és az Evita. Dolgozott mások mellett Oliver Stone, Paul Verhoven, James Cameron, Roland Joffé filmrendezővel, Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Anthony Hopkins, Gary Oldman, Michael Douglas, Robert de Niro, Demi Moore, Sharon Stone, Scarlett Johansson filmszínésszel. Társtulajdonosa volt az etyeki Korda Filmstúdiónak, tulajdonosa a TV2-nek és a Rádió 1-nek, valamint a Las Vegas kaszinónak.
Andy Vajna az elmúlt héten azt mondta közvetlen munkatársainak: „It is my passion to give back”, azaz szenvedélye visszaadni valamit annak az országnak, ahol született. A Magyar Nemzeti Filmalap Andy Vajnát a saját halottjának tekinti.
Vajnáról mondták:
„A legnagyobb magyar filmproducertől búcsúzunk. Hasta la vista, Andy! Köszönök mindent, Barátom!” – Orbán Viktor miniszterelnök.
„Andy Vajna drága barátom és egy forradalmi erő volt Hollywoodban. Bebizonyította, hogy nincs szükség stúdiókra ahhoz, hogy olyan nagy filmeket forgass, mint a Terminator 2 vagy a Total Recall. Hatalmas szíve volt, és az egyik legnagyvonalúbb ember volt, akit ismerek. Hiányozni fog. Együttérzek a családjával.” – Arnold Schwarzenegger.
„Viszlát, barátom! Köszönök szépen mindent!” – Antonio Banderas.
„Akkor hitt az ‘Első vér’ című, első Rambo-filmben, amikor még senki. Összetört a szívem” – fogalmazott Sylvester Stallone, és „úttörőnek” nevezte Andy Vajnát.