– Szeretnénk mindazt, amit Arany Jánosról fontosnak tartunk, az ország és a Kárpát-medence legtávolabbi sarkaiba is eljuttatni, a legkisebb településekre is – mondta Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) igazgatója az Arany-busz indulásáról szóló sajtótájékoztatón, a Kosztolányi Dezső téri Tranzit Caféban. Eddig már 118 település látná vendégül a buszt, amely a nyári fesztiválokra is ellátogat. Az első útja a felvidéki Gombaszögi Nyári Táborba vezet, ahol Tompa Mihály felújított szobrát is felavatják. A busz elmegy Keszthelyre, a kapolcsi Művészetek völgyébe, a gyulai Várjátékokra, augusztus 7-én Nagyszalontán állomásozik, majd Szatmárnémetiben és a 8. kolozsvári magyar napokon áll meg, szeptember elején pedig Eszékre és a Délvidékre is ellátogat.

A mozgó tárlat bárhová ingyen ellátogat, ahová meghívják
A PIM már 2008 óta rendez buszos vándorkiállításokat, a most útnak indult Arany-busz alapja az Önarckép álarcokban című Arany János-emlékkiállítás. A busz külsejét a Toldi-trilógia történetéből vett részletek borítják, színes, animált figurák. A jármű belseje egyszerre új és hagyományos, digitális eszközök szép, fából készült forgatható táblákkal, kockákkal és berendezéssel, egy Arany János pályáját bemutató interaktív felületen életének helyszíneit, utazásait és kultuszának mai helyeit is ábrázolják, és a költőről elnevezett aszteroidáról is megtudhatunk egyet s mást. Filmeket is lehet nézni, amelyekben irodalomtörténészek mondanak el érdekességeket a költőről, és egy másik képernyőn animációk keltik életre a szerző balladáit, a Tetemre hívást pedig egy kortárs értelmezésű kisfilm. De kihajtogathatjuk Ágnes asszony lepedőjét, a Toldi erőjátékkal megtudhatjuk, mennyire vagyunk erősek, kint pedig felemelhetjük a malomkereket.
Szilágyi Judit kurátor elmondta, hogy Arany János inkább a szövegei által él a köztudatban, ezért díszítették a busz külsejét modern képregény formájában a Toldi egyes jeleneteivel. Benn a balladáit és sok híres versének részleteit olvashatjuk, s mint Prőhle Gergely kifejtette, a digitális eszközök alkalmazásával az Arany János költészetében megjelenő érzelmi állapotok, hangulatok, nyelvi ötletek elmagyarázására tesznek kísérletet a mai kor emberének.
A busz jövő nyárig közlekedik, de ha nagy az érdeklődés, akkor meghosszabbítják a „menetrendet”. A járművet minden helyszínre a PIM munkatársai kísérik, akik tárlatvezetést és múzeumpedagógiai foglalkozást is kínálnak. A mozgó tárlat bárhová ingyen látogat el, ahová meghívják, és parkolóhelyet, áramot biztosítanak a busznak.