Huszonegy éve jelent meg a világháló interaktív grafikus formája, amelyen már képekkel lehetett tartalmakat közölni: bár 1993-ban már megszületett az első hazai world wide web szerver, csak 1995-re alakultak ki a grafikus interaktív weblapok, amelyek „kinyitották” a netet a publikumnak – akkor váltak linkelhetővé a világhálón közölt tartalmak is. Addig tulajdonképpen a levelezés volt a világháló fő funkciója.
Magyar nyelven a Hollósi Information Exchange (HIX), a Matávnet és az Internetto voltak az első hazai, önálló oldallal rendelkező cégek. A legnépszerűbb keresőprogram, a Google elődje az Altavista volt. Ekkortájt azonban az átlagember még aligha tudta, mire is fogja használni ezt a mostanra nélkülözhetetlenné vált informatikai megafejlesztést, egyáltalán elképzelni is nehéz volt, mi az a virtuális világ, melynek megjelenését a szociológus és informatikus körökben már előadásokkal harangozták be.
Afféle útjelzőnek kellett az Internet.Galaxis rendezvénysorozat itthon, amely segítséget adott a világháló használatához. Szervezői idén ünneplik a programsorozat huszadik évfordulóját, ez alkalomból pedig kerekasztal-beszélgetést hirdetnek meg olyan kérdésekre keresve a választ, hogy mit vártunk a világhálótól, mivé fejlődött, és vajon úgy használjuk-e, mint ahogyan azt akkor elképzelték.

Kerekasztal-beszélgetést szerveznek a netkultúra mindennapjainkban betöltött szerepéről Fotó: Éberling András
Nem túl derűlátó Erdély Dániel grafikus, tervezőművész, aki cégével, az aDaMStúdióval közösen indította el az Internet.Galaxist, mert úgy látta, a felhasználók nem élnek az informatika adta lehetőségekkel. „Előre gyártott modulokat töltünk ki a multicégek és adathalászok igényei szerint, miközben rengeteg személyes információt szolgáltatunk magunkról. Hagyjuk irányítani magunkat a szabadság illúziójával. Pedig lokális és érdekközösségek megszervezhetnék a saját életüket, és növekedne a szolidaritás. Ezt szerintem itt még nem sikerült megvalósítani, pedig több államban gazdasági és civil húzóerővé vált a világháló” – fejtette ki a tervező, aki a netkultú-
ráért végzett munkájáért Bookmark-díjban részesült.
A programsorozat neve a Marshall McLuhan által bevezetett fogalomra, a Gutenberg-galaxisra és a tömegkommunikációs eszközök XX. századi rendszerére utal, hiszen hasonló robbanást idézett elő a világháló megjelenése, mint a XV. századtól kezdődően a nyomtatott könyvek elterjedése. Erdély Dániel és csapata kezdeményezésére indult el a Freemail levelezőrendszer az amerikai Hotmail mintájára. Az volt a lényege , hogy ingyen hozzáférhető, hirdetésmentes levelezőprogram jöjjön létre. „Emlékszem, hogy óriási viták és veszekedések voltak az első Galaxis környékén arról, hogy ingyenes legyen-e az internet vagy olcsó. A Freemail most is ingyenes, de azóta a hirdetők is megtalálták” – idézte fel a kezdeteket Erdély Dániel.
Az Internet.Galaxis számtalan programmal öt éven át kísérte a magyar szolgáltatókat és felhasználókat, tagjai húsz év után magukkal a használókkal és szakemberekkel vitatnák meg, mire mentünk ennyi év után. Mi lett és mi lehetne az internettechnológiával támogatott tevékenységek eredménye, hol tartunk ebben az ügyben? Milyen változásokat és problémákat hozott a világháló, és a hatására megváltozott emberi tevékenységek, kapcsolatrendszerek sora? Hogy lehet és kell-e befolyásolni az új magatartásformákat és napi felhasználói praxist? El lehet-e kerülni, hogy a magunkról adott információk alapján manipuláljanak?
Az Internet.Galaxis munkáját szervezők – köztük Z. Karvalits László, Hanák Péter, Geréb János és Kömlődi Ferenc – a Fuga építészeti központban az évforduló napján, február 26-án nyilvános beszélgetésre várják az érdeklődőket.