Nincs azzal semmi baj, hogy korunk „nagyzenekari klasszikus” zenéje a filmfőcím- és betétdalok világából sarjadt ki. Ahogy azzal sincs, hogy korunk legismertebb „nagyzenekari klasszikus” zeneszerzői a hollywoodi filmek stúdióinak megrendeléseire – nem ab ovo, hanem alkalmazott művészként – értek el a világhírnévig, zenei kiteljesedésig, klasszicizálódásig vagy a zuhanyrózsa alatti önkéntelen és ösztönös dudorászásig.
Az egyház, a királyi vagy más udvarok, a gazdag mecénásdinasztiák megrendelési kedve visszaszorult, cserébe a filmművészet kiteljesedett és magához csatornázta az elkölthető tőkét és a mozgósítható fizetőközönséget. Ha pedig egy zene jó, akkor az eredeti közegéből kiszakítva is jó lesz, legyen belőle akár mobilos csengőhang, akár egész sportarénát megtöltő gigászi szuperkoncert.
Az utóbbi években sorra indultak világ körüli turnéra az elmúlt fél évszázad meghatározó filmzenészei, és a magyar közönség szerencséjére Budapestről sem feledkeztek meg. Játszottak itt Hollerung Gábor vezénylésével és a Budafoki Dohnányi Zenekar közreműködésével hangversenydarabokká átírt John Williams-klasszikusokat (Csillagok háborúja, E. T., Jurassic Park, Indiana Jones), közben többször Hans Zimmer érkezett (Gladiátor, Az oroszlánkirály, Esőember, A Karib-tenger kalózai, A sötét lovag trilógia), legutóbb pedig idén októberben a nyolc évtizedes pályafutása során több mint félezer filmzenét és száz klasszikus művet létrehozó Ennio Morricone (Volt egyszer egy vadnyugat, Egy maréknyi dollárért, A profi, Aki legyőzte Al Caponét, Volt egyszer egy Amerika).

Az éhezők viadala sorozat betétdala is elhangzik
November 5-én a Papp László Sportarénában hozzájuk csatlakozik a Grammy-díjjal és Emmy-díjjal is jutalmazott, Oscar-díjra jelölt James Newton Howard, akinek neve több mint százötven tévé- vagy mozifilm stáblistáján szerepel, köztük olyan sikerfilmekén is, mint például a Legendás állatok és megfigyelésük, Demóna, A Bourne-hagyaték, King Kong, Álljon meg a nászmenet!, Micsoda nő és végül, de nem utolsósorban Az éhezők viadala sorozat.
Ez utóbbit, vagyis a filmsorozat The Hanging Tree című betétdalát igazán különleges módon adják elő a budapesti koncerten. A zeneszerző néhány hónappal ezelőtt egy online énekversenyt hirdetett Európában, amelyen természetesen magyar profi és amatőr énekesek is részt vehettek. A filmben Jennifer Lawrence énekli a dalt, amelyet a budapesti koncerten a huszonegy éves, csongrádi származású Kincses Fanni ad elő.
A zeneszerző saját, három évtizedes életművének örömünnepkoncertje után pedig legközelebb 2018. március 1-jén találkozhatunk a zenéjével, ekkor mutatják be ugyanis a Vörös veréb című kémthrillert Jennifer Lawrence és Jeremy Irons főszereplésével.