Már a fesztivál legelején színvonalas esti programot ígér a magyar teátrumi sátor, ahol A magány változatai címmel a Soproni Petőfi Színház előadása két írói portrét rajzol meg párhuzamosan, Márai Sándorét és Hamvas Béláét, két, egymáshoz nagyon hasonló és mégis meglepően különböző karaktert. Jellemükben elkötelezett és etikus alkotó emberek elevenednek meg, akik a kényszerű döntések útvesztőiben a legnehezebbet, de a számukra egyetlen lehetségest választották.
Izgalmas és sok szereplőt felvonultató vitára hív a színház sátra az elkövetkezendő napokban is: kultúra és nyilvánosság címmel a kultúra szerepéről beszélget Deutsch Tamás EP-képviselő, Vaszily Miklós, az MTVA vezérigazgatója, Farkas Boglárka, az Echo TV vezérigazgatója, Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója, Pataki András, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, valamint Németh Kristóf, a tavaly év végén debütált Fórum Színház igazgatója, Villegas-Vitézy Zsófia, a Balassi Intézet brüsszeli vezetője, valamint Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója.
A mélyebb tartalmak mellett szórakoztató darabokat is kínál a fesztivál színháza, egyebek mellett Radnai Márk Segítség, megnősültem! című komédiáját Pindroch Csaba egyszemélyes előadásában élvezhetjük. A darab az elköteleződéstől való félelmet figurázza ki, és érdekes csavarral döbbent rá az összetartozás és a házastársi hűség erejére. De látni lehet a Magyar Cirkusz és Varieté és a Békéscsabai Jókai Színház közös produkcióját is, a Szerelem szóban, énekben, mozgásban című darabot.
Délutánonként rendszerint zenei közönségtalálkozók lesznek a teátrumi sátorban, ahol a NAZA együttes mellett Magyarország egyik legnépszerűbb rockzenekara, a Tankcsapda tagjaival, köztük Lukács László gitáros/énekessel, a zenekar frontemberével lehet beszélgetni.
Tusványoson bemutatkozik az Előretolt Helyőrség Íróakadémia is. Orbán János Dénes (rovatvezetőnk), az akadémia vezetője bemutatja Pejin Lea és Dezső Katalin pályakezdő költők debütköteteit, de Sayfo Omar Allah tágas földje című, nagy visszhangot kiváltott regénye és Muszka Sándor Szégyen című verseskötete is terítékre kerül.
Az Erdélyi Művészeti Központ Paulovics László festő- és grafikusművész a fesztivál elején nagyszabású Visszatekintés (1960–2018) című kiállításával kapcsolódik a programhoz, és a kulturális beszélgetések kihagyhatatlan színtere lesz idén is a Janus Pannonius Irodalmi Kávéház, ahol a megannyi program mellett György Attila Lucius Caius Tarquinius Porsenna emlékiratai című kötetének bemutatójára is be lehet ülni.