Mindenkit csak biztatni tudok arra, hogy ha van lehetősége, a kiállítások megnyitóját ne hagyja ki. Mert egy tárlat megtekintésére két-három hét, jobb esetben akár több hónap is állhat rendelkezésünkre, de a hozzáértő művészettörténész vagy műkritikus csak a megnyitón ad támpontokat a megértéshez, fed fel a művész életéből olyan aspektusokat, avagy hívja fel a művekkel kapcsolatban olyan részletekre a figyelmet, amelyek nélkül a befogadás nehéz lehet, vagy teljesen tévúton haladhat a laikus műélvező. Külön szerencsénk van olyan esetben, ha maga a művész is jelen van, és azon túlmenően, hogy fogadja a gratulációnkat, ő maga is segít az eligazodásban.
Ilyen megnyitón vehettünk részt szerda este a budapesti Erdély Művészetéért Alapítvány E-galériában.
Forster Jakab festőművész Összetartozunk című tárlata azon ritka alkalmak egyike, amikor egy kifejezetten művészeti esemény harmonikusan találkozik egy nagyon fontos történelmi, társadalmi, politikai eseménnyel, hiszen most van az összetartozás hete – hívja fel a figyelmet a kiállítást megnyitó Feledy Balázs művészettörténész. Ennek szellemében válogatta össze Kulcsár Edit galériavezető a trianoni határon inneni magyar városokat és a trianoni határon túli, volt magyar városokat ábrázoló festményeket, hogy kifejezzék, hiába vannak államhatárok, egy nemzethez tartozunk.
A festményeken szereplő városok is összetartoznak: építészetben, ízlésben, életformában. Forster Jakabnál nagyon fontos az urbánus közeg, de soha nem a nyomasztó városi lét sugárzik a képeiből, jellemzően mindig valami nagy szabad levegő veszi körül az épített környezetet. Ízig-vérig plein air-festészet az övé, hiszen mindig a szabadban fest, mindig a helyszínen, soha nem fotó után, soha nem műteremben. Ám ez nem az urbánus létezés nélküli tájképfestészet, amire a plein air hallatán elsőre gondolunk, ellenkezőleg, Forster Jakab tudatosan egész életművében a városi látványt keresi elsősorban.
Festészetének mélyebb megértéséhez elengedhetetlen néhány életrajzi adat, ezeket részben Feledy Balázs, részben a hivatalos megnyitó után a művész maga osztotta meg a kis galériát zsúfolásig megtöltő érdeklődőkkel. Forster Jakab egy Tolna megyei településen született, Pécsett végzett ipari technikumot, majd az Iparművészeti Főiskolán szerzett belsőépítész diplomát. A 80-as évek elején indult el a festészet felé, „utazó” festő lett, aki járta Nyugat-Európát, a mediterrán területeket, de megfestette a magyar vidéket is, a Dunakanyart, Kelet- és Dél-Magyarországot. Az építészmúlt nagyon fontos, vonalvezetésében és az apró részletek kidolgozottságában tetten érhetők az építészeti tanulmányok. Feledy Balázst idézve, „a törvényt és a szabadságot hozza össze egy neoimpresszionista stílusban”.
A megnyitón Juhász Orsolya népdalokat adott elő Takács Ida hegedűkíséretével, végül az összetartozás érzésének kifejezéseként a jelenlévők együtt énekelték el a Himnuszt.
Forster Jakab kiállítása június 30-ig tekinthető meg az V. kerületi Falk Miksa utca 8. szám alatt.