A korszakváltóként aposztrofált eseményen részt vett Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok igazgatója, Páva Zsolt, Pécs polgármestere, Bogányi Tibor, az együttes vezető karmestere, Morvay Ágnes, a zenekar művészeti tanácsának elnöke és a magyar származású, világhírű karmester, Gilbert Varga, aki Londonban született 1952-ben, Varga Tibor hegedűművész és karmester fiaként.
Világszerte, Németországtól Amerikáig több zenekart vezényelt, jelenleg a Tajpeji Szimfonikus Zenekar vezető karmestereként dolgozik. Szerződése december 31-ig tart. Szerették volna meghosszabbítani, de ő inkább Pécset választotta.

„Azokat a vágyakat kell megszólaltatnunk, amelyeket a zeneszerző beleírt a műbe”
Fotó: Felix Broede
2019. január elsejétől a magyar zenei életben egyedülálló módon egy művészeti társulatot két vezető karmester irányít, akik kölcsönösen együttműködve jelölik ki a zenekar szakmai pályaívét. Horváth Zsolt elmondta, hogy különösen fontosnak és ünnepi pillanatnak tekintik az első alkalommal megrendezett nyilvános társulati ülést:
– Egészen biztos vagyok benne, hogy új időszak kezdődik a zenekar életében, ez egy korszakváltás, melyben új távlatok nyílnak meg. Ez az együttműködés magasiskolája lesz, szakmai innováció-ból ismét példát mutatnak a Pannon Filharmonikusok – fejtette ki a zenekar igazgatója.
Páva Zsolt örömét fejezte ki, hogy a pécsi komolyzenének a Pannon Filharmonikusok által képviselt több mint kétszáz éves hagyománya tovább folytatódik és erősödik.
Úgy fogalmazott, Gilbert Varga személyében egy olyan világszerte ismert személyiség kötődik szorosan a városhoz, akinek a pályája garancia arra, hogy a zenekar szakmai pályája tovább erősödjön. A cél a még magasabb szintű elvárásoknak való megfelelés, amiben Pécs közgyűlése támogatásáról biztosítja a Pannon Filharmonikusokat.
Gilbert Varga megköszönte, hogy részt vehet a zenekar munkájában, ami számára olyan, mint egy valóra vált álom: – Mindig úgy gondoltam, hogy én nem vagyok kreatív művész, hanem szolgálom a művészetet. A különbség a zeneszerző, valamint az írók, a szobrászok és a festők között az, hogy a zeneszerző megírja a művét, beleviszi a tudását, de a hangzást nem ő hozza ki belőle. Soha nem szabad elfelejtenünk, hogy azokat a vágyakat kell megszólaltatnunk, amelyeket a zeneszerző beleírt a műbe.
A karmesternek éreznie kell, majd megteremtenie a hangjegyek jelentését, amit egy ilyen nagyszerű zenekarral öröm lesz létrehozni – mondta a karmester.
Bogányi Tibor a zenekarral eddig eltöltött hét év szépségeit elevenítette fel, majd az elkövetkező időszakkal kapcsolatban elmondta, hogy szerinte akkor tud előre lépni a zenekar, ha még egy csavart hozzátéve egy fantasztikus partnert szerződtetnek.
Örömét fejezte ki, hogy azzal a tapasztalattal és virtuozitással, amivel a maestro rendelkezik, új szint és szemléletmód került a zenekar életébe. Ezáltal még több olyan produkciót tudnak nyújtani a közönségnek, amelyek a nemzetközi porondon is megállják a helyüket.
Morvay Ágnes a zenekar életében meghatározó pillanatnak nevezte Gilbert Varga szerződtetését, valamint emlékeztetett rá, hogy a Művészeti Tanács működésének egyetlen mozgatórugója az, hogy fenntartsák a zenekar szakmai fejlődésének folytonosságát.
Emlékeztetett a zenekar 2010-es, egyhetes munkájára a mesterrel, arra, hogy már akkor megfogalmazódott bennük: az ő irányításával komoly szakmai eredményeket tudnának elérni.