– A Kurultaj a lelki egyesítésnek rendkívüli és ünnepi alkalma, amelynek szellemisége kelettől nyugatig 150 millió embert érint meg Jakutföldön át egészen Bugacig. A rokon tudat egy sajátos bizalmi tőke is, és az egyik nagy erénye éppen az, hogy történelmi empátiával képes megszervezni ezt az európai viszonylatban is egyedülálló rendezvényt – mondta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a rendezvény fővédnöke a tegnapi sajtótájékoztatón.
Lezsák Sándor, aki egyben a térség országgyűlési képviselője is, bejelentette, hogy jövő pénteken a parlamentben is vendégül látják a Kurultajra érkező delegációk 250 képviselőjét.
Szabó László, Bugac polgármestere elmondta: 2008 óta támogatja a Kurultajt, amelyet egyre színvonalasabban rendeznek meg, s amely mára beépült a település hétköznapjába, gazdasági-kulturális életébe. – Három nap alatt több tízezer embert látunk vendégül. Mindezt egyedül nem tudnánk megtenni, ha nem kapnánk támogató segítséget a környező településektől és a megyétől is.
A sajtótájékoztatón részt vett Kovács Nóri népi énekművész is, a Kurultaj egyik fellépője, aki kedvcsinálóként elénekelte a Repülj, madár, repülj című népdalt, Magyarország imázsdalát. Bíró András Zsolt antropológus, a gyűlés fő szervezője elmondta, hogy tíz évvel ezelőtt, az első Kurultaj megszervezésekor nem gondolta volna, hogy a rendezvény a Kárpát-medencei magyar összefogás szimbóluma lesz, azt meg főleg nem, hogy a parlament is befogadja majd a vendégeiket, hiszen 2008-ban más idők jártak.
Idén is megtartják a Kárpát-medence legnagyobb hadi hagyományőrző seregszemléjét, amelyre tegnapig már 360 lovas hagyományőrző jelentkezett. A seregszemlén csatarendbe sorakozik több száz korabeli, hiteles ruhába öltözött lovas harcos és gyalogos hadi hagyományőrző, akik bevonulnak a lovas és harci bemutatók fő helyszínére, az arénába.
A magyar törzsi gyűlés kötelező elemei közé tartoznak a lovas harci bemutatók, ahol a Kárpát-medencei és a rokon népek legjobb hagyományőrzői mutatják be a lovas nomád haditechnikát. Az egyik leglátványosabb műsorelemet a pozsonyi csata 1111. évfordulója alkalmából adják elő, amelyben a keleti lovas csapatok összecsapnak a nyugat-európai páncélos seregekkel.
A magyarság őstörténetének, valamint a rokon sztyeppei lovas nomád népek és birodalmak történetének tudományos igényű bemutatására is odafigyel a rendezvény, amelyen hatalmas jurtákban több régészeti és antropológiai tárgyú tárlatot lehet majd megtekinteni. A világ legnagyobb jurtájában, amelyet a hun nagyfejedelem tiszteletére Atilla sátrának neveztek el, a páratlanul érdekes hun kor leleteiből adnak ízelítőt, és kiállítják a nemrégiben Kecskeméttől nem messze talált hun előkelőség torzított koponyáját is, amely még egyetlen múzeumban sem volt kiállítva.
![](https://magyaridok.hu/wp-content/uploads/2018/07/17KurultajTEK-780x520.jpg)
Több száz Kárpát-medencei és ázsiai hagyományőrzőt várnak a jubileumi rendezvényre
Fotó: Teknős Miklós
A Magyar Természettudományi Múzeum kutatóinak jóvoltából idén új honfoglalás kori arcrekonstrukciókat is lehet látni a Kurultajon – egykori magyar előkelők, őseink arcába nézhetünk bele.
A gyűlés egyben a sztyeppei lovas nomád népek legnagyobb kulturális találkozója is: a százhúsz Kárpát-medencei magyar hagyományőrző csapat mellett 26 nemzet képviselői és hagyományőrzői – köztük törökök, kazakok, üzbégek, kirgizek, türkmének, azerbajdzsániak, ujgurok, tuvaiak, baskírok, csuvasok, burjátok, bolgárok, koreaiak és sokan mások – vesznek részt a háromnapos rendezvényen, és több mint ötven programmal mutatják be zenéjüket és kultúrájukat.
A Kurultaj nagyszínpadán fellép többek között a világhírű kazak Turan etnofolk együttes, a Huun Huur Tu tuvai torokénekesek, Nurrije Huszejnova azerbajdzsáni és Hulkár Abdulalijeva üzbég énekesnő – de koncertezik a világ talán legkiválóbb dombrásának tartott nogáj Arszlanbek Szultanbekov is.
Noha a rendezvényen a magyar népzenéé a főszerep, péntek este, augusztus tizedikén fellép az Ismerős Arcok zenekar, majd a zenei repertoárt a ,,Csángó menyekző” előadás nyitja meg, de Petrás Mária Prima Primissima és Magyar Örökség díjas népdalénekes, illetve a csángó zenészek többször is koncerteznek a rendezvény három napja alatt. Fellép Török Tilla Junior Prima díjas énekesnő és Kovács Nóri népdalénekes, valamint több kisebb formáció és táltos dobosok.
A törzsi gyűlésen tudományos és ismeretterjesztő előadásokat is tartanak, magyar őstörténeti témákról és a lovas nomád népekről, külföldi és magyar régészek, antropológusok, genetikusok és történészek – köztük Szabados György történész, a László Gyula Intézet igazgatója, Agócs Gergely népzenekutató, Török Tibor genetikus (Szegedi Tudományegyetem), Bernert Zsolt antropológus, a Magyar Természettudományi Múzeum embertani tárának főmuzeológusa – de keletről is neves tudósok érkeznek, közöttük Darhan Kidirali, a Nemzetközi Türk Akadémia elnöke és Leyla Dzhansugorova, a kazahsztáni központi genetikai kutatóintézet igazgatója.
A rendezvény minden programja ingyenesen látogatható, sátorjeggyel pedig egy autónak három napra ingyenes a parkolás.