A Nemzeti dal eredeti röpiratban fennmaradt tucatnyi példányának egyikét Győrfi András festőművész családja féltve őrizte, mígnem Kárpáti Tamás gyűjtő felkérte, hogy fesse meg, majd tegye gyűjteménye részévé az alkotást. Így született meg A szabadság első lélekzete című munka, amelyen a forradalmárok portréjából összemosott háttér előtt Petőfi kezében tartja az eső áztatta röplapot. Így jöttek létre a Hungarikonok – Kodály Zoltán metronómja Kárpáti Éva Hármasoltár című installációjában, Papp László bokszkesztyűje Verebics Kati újragondolásában és André Kertész masinája Konok Tamás értelmezésében jelenik meg a mára 170 darabot számláló műtárgygyűjteményben.
Mint azt korábban megírtuk, a gyűjtő legújabb találkozásai között emlegeti Pierre Vasarelyvel – Victor Vasarely unokájával – való megismerkedését, amelynek nyomán az op-art világhírű képviselője a munkaeszközökként használt ikonjait bocsátotta Kárpáti rendelkezésére, így ezeket a formákat építették be a munkáikba a kortársak. A Vasarely-ihletettségből a hazai alkotók autonóm megnyilvánulásaik részévé tették a relikviákat: Ördög Noémi, Verebics Kati, Fehér László, Szurcsik József, Verebics Ágnes mutatta meg, miként ötvözi munkájával a színes geometrikus idomot, de Botos Péter, Kórodi Zsuzsa üvegszobrász, Tóth György és Kaiser Ottó fotóművész és Hérics Nándor neonszobrász látványos elemei is gazdagítják a gyűjteményt.
A korábbi Hungarikonok gyűjtemény már a műfajteremtő ötlet miatt is rendkívüli, de a határainkon túlra, messzire eljutott alkotások küldetése okán is tiszteletet érdemel, hiszen a hazai szellem és tehetség himnuszaként értelmezhető. A relikviák és az azokból született munkák már megfordultak Bécsben, Rómában, Londonban, Dunaszerdahelyen, meghívást kaptak Milánóba, a 2015-ös világkiállításra, miután 2014-ben méltó helyen, az Ybl Miklós tervezte Várkert Bazár Testőrpalotájában voltak először láthatók.
A tavasszal a szentendrei Erdész Galériából útra kelt, Vasarely virágai című műtárgyegyüttes Budapesten, a Berekai Art Stúdióban folytatta útját, július 20-án pedig a baranyai megyeszékhelyre kerül. A Pécsi Galériában péntek estétől a Vasarely nyomán született darabok mellett esszenciális válogatást láthatunk még a Hungarikonok magyar múzsák szekciójából is. Mindez a hazai sztárok relikviáiból létrejött műalkotásokkal egészül ki, például látható lesz Szyksznian Wanda installációja, a Szörényi Levente Wah-Wah pedáljából és Bródy János gitárhevederéből létrejött mű.