– Nem tart attól, hogy az idei arab színházi túlsúly, különösen a Theater an der Ruhr bevándorlókból alakult társulatának előadása és az azt követő beszélgetés, valamint a székelyudvarhelyiek Migránsoook című drámája után egyesek a migránspárti jelzőt sütik a MITEM-re? – szegeztük a kérdést Vidnyánszky Attilának az erdélyi előadás közönségtalálkozója után.
– Migránspárti volna az előadás? Én nem látom annak. Szerintem a Ruhr-vidéki színház nagyon ironikusan és fájdalmas távolságtartással közelített a témához, rendkívül alapos vizsgálattal, sokoldalúan. De ők sem mertek állást foglalni. Én pedig nem vagyok migránspárti – állítja a színházigazgató.
– Visniec drámája azért szép, mert komplexen kezeli a kérdést – vélekedik Vidnyánszky.
– Miközben ezek az emberek elhagyják és elveszítik saját kultúrájukat, elpusztul a mi hagyományunk is, és valami ismeretlen káosz következik Európában. Így senki nem mutatta még be a problémát. Az is tény, hogy Visniec úgy gondolja, a gazdag országoknak segítenie kell a menekülteket. A szülőföldjükön kell gondoskodnunk róluk, hiszen akár mi magunk is lehetnénk a helyzetükben. Ezzel százszázalékosan egyetértek.
Vidnyánszky hangsúlyozta, hogy borzasztó az a manipuláció, ahogy felhergelik a migránsokat és hajóra ültetik őket, hiszen ez valójában gyilkosságokat jelent. Ezrével tűnnek el gyermekek, tízezrével emberek, akik pedig ezt szervezik, azok súlyos bűnözők. „Közben ott a konkrét ember kérdése: ha valaki kopog az ajtódon, akkor mit teszel? Hiszen Jézus Krisztus a befogadásra intett minket. Minden európai ember szívét tépi ez a dilemma.”
A színházigazgató rendkívül felkavaró darabnak tartja a székelyudvarhelyiekét, egy idős néző a végén oda is szólt neki: ide többet nem jön.
– Olyat vállaltunk, amit eddig itthon még senki. Mindenki sokat beszél a nyitottságról, jártatja a száját, mi pedig elhoztunk ide sokféle arab színházat: mások mellett emigráns szír színészekből álló művészcsoportot, amely már Nyugat-Európában dolgozik, valamint a Tunéziai Nemzeti Színházat. Belenéztünk kicsit az életükbe, elbeszélgettük velük. Sajnálom, hogy nincs egy kerekasztal, ahol mindegyikük jelen van. Persze ez már lehet, hogy túlmutat a mi feladatunkon.
Emlékeztetett rá, hogy a múlt héten fantasztikus beszélgetés kerekedett három emigráns rendezővel, akik Szíriából, Irakból érkeztek, és a német fesztivál szervezővel, akik munkát adtak nekik. Többek között a jövőképükről, lehetőségeikről esett szó. A találkozón felmerült egyebek mellett, hogy miközben hatmillió török ember él Németországban, nincs egyetlen török színház sem.
A színházigazgató megállapította: az a tény, hogy a MITEM-en kuriózum a migráció kérdésének tárgyalása, megint csak azt igazolja, hogy csupán okoskodás, blöff, amit egyesek a nyitottságról hangoztatnak. – A kíváncsiság és a nyitottság eddig nem igazán volt ránk jellemző. Itthon, a magam bőrén többször megtapasztaltam a hangos liberális kirekesztést, sajnos nem újdonság ez számomra – tette hozzá.