A Pesthidegkúti Városrészi Önkormányzat 1992-ben alapította a Klebelsberg Kunó-díjat azzal a hagyományteremtő szándékkal, hogy a pesthidegkúti közélet egy-egy példaértékű kiemelkedő alakját minden évben az egykori kultuszminiszter nevével fémjelzett emlékplakettel és az ezzel járó pénzjutalommal tünteti ki. A posztumusz díjat Werner Alajos atyának, a Klebelsberg-díjat pedig Szilágyi Zsoltnak ítélték.
Werner Alajos atyát Eszterházi László kanonok esperes plébános méltatta: 1905. június 14-én, 1928-ban szerezte meg a teológiai doktorátusát a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, majd Rómában tanult a Pápai Egyházzenei Intézetben, ahol hazánk fiai közül elsőként tett vizsgát egyházzenéből.
Papi működése mellett életében mindvégig központi szerepet játszott a szent zene. Miután hazatért, Szombathelyen énekegyüttest alapított Schola Cantorum Sabariensis néven. Emellett Werner atya órákat tartott a Zeneakadémia egyházzenei tanszakán. 1950-ben kényszernyugdíjjal távolították el a Zeneakadémiáról, majd három évvel később elküldték a Központi Papnevelő Intézetből, mondván, hogy szellemével fertőzi a fiatalokat.
Máriaremetére küldték, ahol negyed évszázadon keresztül szervezte a zenei életet. A Regnum Marianum házfőnöki tisztét 1963-ig viselte. Werner atyát az állambiztonsági szervek kiemelten fontos személynek tartották, a mai Állambiztonsági Levéltárban neve 122 dossziéban szerepel. 1958 júniusában felerősödött az egyház elleni harc, amelynek nyomán 1961. május 22-én letartóztatták, a bíróság 76 főt ítélt el, köztük a Regnum Marianum hét papját.
Öt év börtönre ítélték, vagyontárgyait elkobozták. 1963. március 22-én szabadult amnesztiával, de mivel az nem minden papra terjedt ki, visszautasította, de végül kitessékelték a börtönből. Budapestről kitiltották, ezért Celldömölkre helyezték, ahol kórust alapított, hittant oktatott, felújította az orgonát. 1964-ben ismét börtönbe került, ahol alkalmi énekkart szervezett, és fejben megkomponálta a Mercedes misét. 1967 karácsonya előtt két nappal szabadult, rendőri felügyelettel visszatérhetett Máriaremetére, ahol haláláig tartózkodott. Szoros barátság fűzte Kodály Zoltánhoz és Bárdos Lajoshoz. Választott életigéjét beteljesítve, 1978. november 8-án halt meg szívinfarktusban.

Monostori László esperes, aki Werner atya posztumusz elismerését vette át, és Szilágyi Zsolt
Fotó: Bach Máté
Korényi Zoltán Klebelsberg-díjas ekképpen méltatta Szilágyi Zsolt okleveles villamosmérnököt: Olyan személy, aki életútja során sok helyen, értékteremtő módon tette le a névjegyét. Adyligeten évente szervezett helyi közösségeket összetartó programokat, Pesthidegkúton falujárásokat szervezett, gazdapiacot indított el, farsangi bálokat szervez, különböző kulturális fórumokat hozott létre. Négy és fél éve megalapította az Új Szent János Kórházért polgári kezdeményezést, amelynek eddigi eredményei a nővérszálló felújítása, a fűtési rendszer korszerűsítése.
Korényi Zoltán kiemelte, hogy a sikeresség záloga Varga Mihály és Gulyás Gergely miniszterek, valamint Láng Zsolt polgármester háttértámogatása, amelynek nyomán többek között egy friss bejelentés szerint centrumkórház válik a már említett intézményből.
Ahogy Láng Zsolt beszédében rávilágított, az az eszmeiség, amelyet Klebelsberg Kunó hordozott magában, benne van a díjban. Az eddigi díjazottakat elnézve, minden ember, aki hisz a hazájában, a nemzetében, a családjában és magában, oda tudja adni talentumát a közösségnek, amivel az előre tud haladni.
Az est a felvidéki Vadkerti–Zsapka–Sipos akusztikus trió koncertjével ért véget.