Áder János köztársasági elnök Arany János szülővárosában, Nagyszalontán nyitotta meg tegnap, a költő születése 200. évfordulóján az Arany-emlékév rendezvénysorozatát.
Megállapította: Arany János szobra a Magyar Nemzeti Múzeum előtt mintha azt üzenné: „az is részese lehet a heroikus küzdelmeknek, aki nem harcol az első sorban, csak ír – de maradandót. Hogy nemcsak karddal és harci kürttel lehet nemzetet szeretni, óvni és menteni, hanem szent aggodalommal is. Hogy a méltósággal, szerényen végzett munka ér annyit, mint a zajos siker: becsüljük hát az ősz bárdok énekét. Mintha azt üzenné, hogy végzetesen elveszítünk valamit, ha már a tőmondatainkat is szilánkosra törjük” – fogalmazott a köztársasági elnök.
Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, az emlékév egyházi fővédnöke Arany János szavaival kérte, hogy reménnyé váljon az emlékezet. Török Ádám, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára azt a 12 évet idézte fel, amikor Arany János látta el az intézmény főtitkári tisztségét. Elmondta: fontos érdemei voltak abban, hogy az MTA a magyar tudomány szervezőjévé vált.
Az Akadémia nagyszalontai programjában többek között az Arany-ősök nagyszalontai letelepedéséről (Dánielisz Endre nagyszalontai irodalomtörténész, Arany-kutató), az Arany János-arcképek ikonográfiájáról (Hász-Fehér Katalin szegedi egyetemi docens), a költő kiadatlan jegyzeteiről (Szörényi László budapesti irodalomkritikus) voltak hallhatók tudományos előadások.
Budapesten a 200 éve született költő nyughelyénél, a Fiumei úti sírkertben tartott megemlékezésen Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár úgy fogalmazott, hogy Arany János olyan kútforrása a magyar nemzeti identitásnak, amelyhez megmaradásunk érdekében időről időre vissza kell találnunk.
„A magyarságot a nyelv, a kultúra és az érzelmi összetartozás teszi nemzetté. Arany költészetében és személyében e három kritérium egybeolvad” – fűzte hosszá az államtitkár, aki szerint a nyelvi gazdagság, a kifejezésbeli igényesség, a morális tartás és a nagy klasszikusokból és népi gyökerekből merítő műveltség éppannyira Arany János emberi nagyságának, mint művészi tehetségének lenyomata.
– Az emlékév célja, hogy egyfelől Arany költészetét, ma is aktuális művészi üzenetét közelebb hozza a mai kor emberéhez, különösképpen a XIX. század nyelvét már nehezen értő fiataljainkhoz. Másfelől hogy a jelenkor nyelvére lefordítsa Arany hiteles, példaértékű erkölcsi jellemzőkkel bíró emberi alakját – mondta, méltatva Arany János hazaszeretetét, társadalmi felelősségvállalását, hitét, bölcsességét és igényét az emberi jellem fejlődése iránt.
A megemlékezést szervező Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója, Radnainé Fogarasi Katalin emlékeztetett: a Fiumei úti sírkert az egyetlen temető Magyarországon, amely teljes egészében védett státust élvez, egyike a 17 nemzeti emlékhelynek. Arany János sírhelye az itt található több mint 1600 síremlékből 2001-ben az elsők között kapott jogi védelmet.
„Arany János bölcs atyamester volt, vezetői becsvágy nélkül. Nem szenilis apó, hanem tamburás öregúr, fanyar, nagyon angolos humorral. Műgondja legendás, nála az írásjelek hihetetlenül akkurátus elhelyezése is döntő” – fogalmazott Térey János József Attila-díjas író, költő.
A megemlékezésen a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Laudate gyermekkara énekelt Sapszon Borbála és Bátki Hedvig vezényletével, Arany János A tölgyek alatt című versét Epres Attila színművész szavalta el.