Székesfehérvár büszke arra, hogy nemzetünk történelmi fővárosa – mondta Cser-Palkovics András polgármester. Felelevenítette, hogy évszázadokon át oda temetkeztek és ott koronázták a magyar királyokat, hátborzongató élmény, hogy ugyanazon a helyen megrendezhetjük a korunk által elképzelt változatot.
Az idei szertartásjáték III. Béla – az aranykor trónusán alcímet viseli – közölte Szikora János rendező. Az elmúlt években a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilika körvonalait használták díszletként, de idén egy görögkeleti kupolából és a magyar koronából ötvözött, stilizált, kettős kupolarendszer érzékelteti a III. Bélára jellemző ,,keleti–nyugati egységet”. A rendező szerint a koronázási szertartáson be kell mutatniuk, hogyan nézett ki a korabeli liturgia, színre kell vinniük a király élettörténetét és el kell gondolniuk, hogy a mostani művészeti eszközökkel hogyan lehet újrateremteni a bazilikát.
A Koronázási szertartásjáték dramaturgja, Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa elmondta, hogy az előadást sok kutatás előzi meg: kódexekből, forráskiadványokból tájékozódnak, és történészek is segítették őket a munkájukban. A Zeneakadémia régizenével foglalkozó szakemberei pedig a korhoz legközelebbi zenét segítettek rekonstruálni.
A hagyományos, ötméteres történelmi óriásbábokat idén is használják, ráadásul ebben az évben Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója rendezésében cirkuszművészek is részt vesznek a szertartáson.
III. Béla szerepét Hirtling István, feleségét, a szépséges Antiochiai Annát Trokán Nóra játssza. Manuel bizánci császár szerepében Trokán Pétert, Anonymuséban Blaskó Pétert láthatja a közönség. II. Géza király özvegyeként Závodszky Noémi, Lukács esztergomi érsek szerepében Sághy Tamás lép majd színpadra, a koronázó püspököt Mihályi Győző alakítja.
III. Béla a keleti–nyugati kapcsolatok jelképévé vált: fiatal korában Bizáncban nevelkedett, a trón várományosa volt, később magyar király lett belőle, századának egyik legismertebb uralkodója.
A székesfehérvári királyi napok alkalmából esténként a belvárosban, a házfalakon III. Béla életének legfőbb mozzanatait lehet látni történelmi képregény formájában.