Nyílt napot tartottak a Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesület (MISZJE) Bajza utcai irodájában. A 2009-ben alakult szervezet a könyvtári haszonkölcsönzések után járó jogdíjak kifizetésével foglalkozik. Az egyesület a naptári évre az állami költségvetésből kap meghatározott összegű jogdíjkeretet, amelyet az egyesület működésének fenntartását szolgáló kezelési költség levonása után feloszt a jogdíjra jogosultak között.
Csepregi János, a MISZJE irodavezetője a nyílt napon elmondta, hogy nem mindig könnyű felkutatni a jogosultakat, hiszen a romantikus regények, lektűrök szerzői vagy fordítói gyakran álnéven jelentetik meg írásaikat vagy fordításaikat. Sokakat kifejezetten meglepetésként ér, hogy a haszonkölcsönzések után egyáltalán jár jogdíj, pedig nemcsak a szerzők és a fordítók, hanem a szerkesztők is részesülnek a könyvtári kölcsönzések után járó összegből. A jogdíjra vonatkozó jogosultság a szerző halálát követően még hetven évig áll fen, ez idő alatt az örökösöket illeti meg az összeg. A minimálisan kifizethető tétel tízezer forint, viszont az ennél alacsonyabb összegű jogdíjak halmozódnak, és ha öt éven belül elérik ezt a minimális szintet, akkor kifizethetővé válnak. Az adott naptári évben egy jogosult részére kifizetett összeg azonban nem haladhatja meg a 250 000 forintot.
Sándor Anita, a MISZJE jogásza beszámolt az egyesület tevékenységéről, és a szerzői jogi alapismeretekről is tájékoztatta az érdeklődőket. A könyvtári haszonkölcsönzések után járó jogdíj a szerzőt megillető vagyoni jogok közé tartozik, amely a szerzői jogi törvény 2009-es módosításának köszönhetően illeti meg az alkotókat. A jogdíjak megállapítására elsőként a 2011-es évtől került sor. Mivel a jogosultak felkutatása és az összegek kifizetése nagyon komoly adminisztrációs terhet ró a szervezetre, ebben az évben a 2013. évi jogdíjak kifizetését tudták megkezdeni. Az egyesület feladatai közé tartozik, hogy kiválasszon minimum 12, maximum húsz referencia-könyvtárat, amit minden évben felkér adatszolgáltatásra. A beérkező kölcsönzési adatok alapján aztán egyénenként kell megállapítani a kifizethető, illetve a halmozódó összegeket.
A MISZJE a jogdíjak kifizetésén túl más eszközökkel is igyekszik biztosítani a kulturális értékekhez való hozzáférést és a kortárs írók érdekeinek védelmét, ezért a jogdíjalap hét százalékát kulturális, míg három százalékát szociális célokra fordítja. Minden évben kiírnak például legalább egy szociális támogatási pályázatot az egyesület tagjainak, ezzel a lehetőséggel pedig olyan szerzők is élhetnek, akiknek az adott évben nem származna jogdíjkifizetésből bevételük. Az egyesületi tagság további előnyei közé tartozik, hogy a tagok könnyebben hozzájutnak a legfrissebb információkhoz mind a szervezet működésére, mind pedig az esetleges jogszabályváltozásokra vonatkozóan, ezenkívül ingyenes szerzői jogi konzultációra is lehetőségük van, amit a MISZJE jogásza, Sándor Anita tart.