Szabó Máté rendező szereti a jóféle, klasszikus, intellektuális sci-fit, bár azt kijelentette, hogy ez a hollandi nem lesz science, csak fiction, és az űrkoncepció mellé még Nietzschéhez is folyamodott a Wagner-értelmezésben. Szabó Máté olyan szerzőnek tartja Wagnert, aki a kisujjából ráz ki egy vígoperát, a hollandit pedig egy tudatos ember ösztönösen megírt művének tartja. A rendező hollandi karakteréről mint borderline személyiségről beszélt, aki kíváncsiságot ébreszt, hogy milyen lehet a vele való találkozás, aminek eredménye történetünkben a végzet, amely a mi életünkben általában másképp alakul, de az övékben, a szereplőkében éppen így. Tragikusan. A magány a tenger helyett az űrbe kerül – Szabó Máté megjegyezte, hogy a zenében viszont ettől még hangsúlyosabb a tenger jelenléte.

Füzér Anni jelmeztervei számos kulturális utalást emelnek be az előadásba
Khell Csörsz díszlete dőlő tér, a súlytalanságot idézi, nehéz eldönteni, itt vagyunk-e vagy nagyon messze, a Holdon vagy a Földön, vagy valamelyik másik bolygón. A tervek szerint azért vetítővásznon is látunk olykor tengert, mint Wagner idejében a szép, festett háttereken, de valószínűleg itt az lesz a cél, hogy még jobban megkavarják az ismeretlen fizikájú teret, amelyben a hollandi bárhol felbukkanhat.
A második felvonásban búzamezőt fogunk látni, a harmadikban, a norvég matrózok búcsúbuliján pedig egy hatalmas diszkógömböt.
Füzér Anni jelmezei közt természetesen lesz szkafander, de Ernst és Caspar David Friedrich is ott van a kosztümök ihletői között, illetve lesz olyan rész is, amikor a fekete ruhás legénység hátat fordít, és női arcokat látunk a tarkójukon. Szóval akad itt mindenféle jó kis metafora, kulturális áthallás meg utalás, meg gondolkodnivaló, vidámság, metafizikai magány, űrkikötő, búzamező. Az űrhajósítás jót szokott tenni mindennek, a Kincses szigetből is milyen szép Kincses bolygó lett anno, a bolygó hollandi is bátran lehet bolygóközi, legfeljebb kicsit messzebbre viszi majd magával a monda szerint az örök bolygásba mindazokat, akik restségből gyertyáról gyújtanak cigarettára.
Az operát a Miskolci Nemzeti Színházzal együttműködve mutatják be 2016 július 1-jén. Szereplők: Paul Potts, Kálmándy Mihály, László Boldizsár, Rálik Szilvia, Wiedemann Bernadett, Gábor Géza.