„Ezen a napon még inkább megkülönböztetett figyelemmel kell lennünk íróink és költőink közéleti szerepvállalására, hiszen a magyarságnak minden időben voltak nagyjai, akik tudták, hogy ha a szó nem elég, a tetteknek kell következnie és harcolni kell a hazáért, a szabadságért, Balassitól kezdve Petőfin és Mikszáthon át Géreczig vagy Csoóriig” – hangsúlyozta a költő, fideszes országgyűlési képviselő, a Magyar Írószövetség korábbi titkára.
Mint kifejtette, ha hívta őket a haza, számos költőnk és írónk igazi tűzcsóvaként vált szűkebb-tágabb hazája képviselőjévé. Hozzátette: az 1956-os forradalom és szabadságharc szellemi előkészítésében is rendkívül fontos szerepet vállalt az Írószövetség, a magyar írók. „Szabó Lőrinc, Németh László, Faludy György, Kassák Lajos, Tamási Áron, Veres Péter, Illyés Gyula, Zelk Zoltán, Déry Tibor, Örkény István és még lehetne sorolni. A 20. század jeles alakjai voltak, akiknek az életét meghatározta a hazaszeretet, így váltak számunkra is ikonná, akik örökségét kötelességünk ápolni”.
L. Simon László felidézte, miként lett Gérecz Attilából, a kivételes tehetségű költőből történelmi személy, az 1956-os forradalom és szabadságharc hősi halottja.
„Az ő története tanulságként szolgál számunkra, hogy örökségünket tisztelettel és alázattal kell megbecsülnünk, hőseinket pedig soha nem felednünk. Az ő sorsa és 1956 üzenete egybeforrott. Gérecz Attila valójában még mindig itt van köztünk csodálatos költészetével, torzóként maradt életművével. Élete és bátorsága méltóvá teszi arra, hogy beszéljünk róla és emlékét soha ne felejtsük el” – állapította meg a politikus.
Mint felidézte, Gérecz Attila 1950-ben hazaárulás és összeesküvés vádjával 15 év fegyházbüntetést kapott, társait kivégezték, illetve halálra ítélték. A börtönben kezdett írni, de az ország csak 2,5 évet kapott kivételes tehetségéből: 1956 októberében kiszabadulhatott, november 4-én pedig fegyvert fogott, de nem sokkal később egy szovjet tank géppuskatüzében meghalt.
A kedd esti rendezvényen a Magyar Írószövetség 1956-os programsorozata, az Írók a forradalomban egyik látványos záróakkordjaként a Bordos László Zsolt képzőművész által készített fényfestést vetítették az Írószövetség épületének falára.
Bordos László Zsolt az MTI-nek elmondta: már korábban, a kommunizmus áldozatainak napjára tervezték az épületfestést az Írószövetség székházánál, de engedélyeztetési nehézségek léptek fel, amelyek időközben megoldódtak.
„A mostani fényfestés a tavaly, az 1956-os emlékévben már bemutatott vetítéssorozat továbbgondolása, amelyben megelevenednek a magyar irodalom és költészet nagy egyéniségei, az 1956-ban fontos szerepet játszott alkotók, mindez Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusának zenei aláfestésével” – fűzte hozzá Bordos László Zsolt.
A hét és fél perces épületvetítés kedden 23 óráig folyamatosan látható a Magyar Írószövetség székházánál.