A Szent István téri víztorony már péntektől megtekinthető, a mai napig működő műemlékben látható a szikvíz készítését bemutató tárlat, valamint egy fizikatörténeti kiállítás.
A Somogyi-könyvtár szervezésében szombaton és vasárnap is tematikus sétákra invitálják a turistákat és a lakóhelyüket jobban megismerni kívánó szegedieket.
Bemutatják a magyar történelem egyik legismertebb és máig legnépszerűbb uralkodójához, Mátyás királyhoz köthető helyszíneket, köztéri alkotásokat, az 1879-es nagy árvíz utáni évtizedekben az újjászülető városban emelt, neves építészek tervezte eklektikus és szecessziós bérpalotákat, valamint a Tisza Lajos körút díszeit. Kitárul az Emlékkönyvtár ajtaja, és bejárható az intézmény Dóm téri épülete.
A hétvégén vezető segítségével nézhetnek be a színfalak mögé a vendégek a Nagyszínházban, vasárnap pedig a látogatók előtt is megnyitja kapuit a szegedi városháza, melyet félóránként induló sétán ismerhetnek meg a látogatók.
Szintén szakavatott kalauz mutatja be az 1879-es árvíz utáni újjáépítés során Szeged-Alsóvároson emelt lakóházak emlékét őrző Napsugaras Tájházat, melyben kézműves-foglalkozásokat szerveznek, valamint előadások hangzanak el az alma a paraszti életmódban és néphagyományban betöltött szerepéről.
Vasárnap bejárható a szegedi Új Zsinagóga és a hozzá tartozó biblikus park, előadáson mutatják be az az idén 115 éves épületet és a város zsidóságának történetét, több koncertet is rendeznek, melyek közül a Szegedi Szimfonikus Zenekar hangversenye zárja a napot.
Makón szombaton délután kerékpártúrára invitálják az érdeklődőket, a József Attila Múzeumtól a résztvevők a jángori zsidó temetőhöz tekernek el, ahol Urbancsok Zsolt történész-főlevéltáros tart vezetést.
Vaskori kalandozások Keszthelyen
A Tátika várhoz vezető tematikus túra, valamint a Keszthely vaskori emlékeit bemutató előadás is szerepel a kulturális örökség napjai alkalmából szervezett Zala megyei programok között.
Szombaton Havasi Bálint régész és Szentes Szilárd vezetésével Zalaszántóról indul a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkon át vezető túra. A látogatók bebarangolhatják és megtekinthetik a Tátika vár környékének vaskori emlékeit és megismerhetik a térség csodálatos természeti környezetét – mondta el az MTI-nek Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum igazgatója.
Keszthely környékének legizgalmasabb, legnagyobb kora vaskori lelőhelye Zalaszántó mellett, a Tátika vár alatt található – fűzte hozzá. A Sümeg felé vezető utat környező réteken tizenhárom sírhalom látható, az erdő mélyén pedig a kora vaskor időszakára, a Krisztus előtti 7-6. századra keltezhető csaknem 290 halomsír található – tette hozzá a múzeumigazgató.
A középkori vár alatt – a Tátika alsó platóján – több hektár kiterjedésű kora vaskori erődített földvár található. A túra útvonala a Tátika várba is elvezet, ahol a középkori építmény maradványait is megtekinthetik az érdeklődők. A nemzeti park kiemelten védett természeti értékeiről Szentes Szilárd túravezető mesél a túrázóknak.
A Balatoni Múzeumban „leletmustrával” egybekötött előadásokra várják a látogatókat. Eke István, a Göcseji Múzeum régésze és Havasi Bálint a Keszthely és környékének vaskoráról szóló prezentáción a legújabb ásatási eredményeket is ismerteti.
A Keszthely és Fenékpuszta mellett – a tervezett M76-os gyorsforgalmi út zalai nyomvonalán – végzett ásatásokon számos kora vaskori emlék került elő. A lelőhely nyugati részén megtalálták egy kora vaskori, a hallstatti kultúra időszakából származó település nyomait: házakat és a hozzájuk tartozó élelmiszertároló vermeket. A múzeumban a látogatók a legújabb restaurált leleteket is megtekinthetik.
Simmer Lívia, a Göcseji Múzeum régésze a 2016-ban közösségi támogatással megvalósult Zala megyei pálos kolostorok régészeti kutatásairól tart előadást és bemutatja az ásatáson előkerült régészeti leleteket. A programokról részletes információk olvashatók a www.balatonimuzeum.hu oldalon.
A kulturális örökség napjai országos programsorozathoz a Zala megyei Páka is csatlakozott: szombaton az Öveges József fizikus, piarista tanár házában kialakított múzeumot nyitják meg. A látogatók megtekinthetik Öveges professzor bútorait, személyes használati tárgyait, kísérleti eszközeit és a tárlatvezetésen néhány kísérletet is bemutatnak – közölték a szervezők.
Pákán található a Szent Péter és Szent Pál római katolikus templom, amelynek mennyezet- és falképeit 1993-ban restaurálták. A munkák során a szentély északi falán megtalálták a Szent Istvánt és Szent Lászlót ábrázoló freskót.