Kémes, Szaporca, Tésenfa után még három település nevét jegyezhetjük meg a hamarosan kezdődő, háromnapos összművészeti találkozó, a Bőköz Fesztivál apropóján: idén ugyanis Kórós, Drávacsepely és Drávacsehi is csatlakozik egy-egy komolyzenei kamarakoncert erejéig a programsorozathoz. Márta István, a Művészetek Völgye alapítója lapunknak arról beszélt, lenyűgözi a lelkesedés, amely a helybelieket összekovácsolta. Falutörténeti bel- és kültéri kiállításokat, újabb helyszíneket és programötleteket adnak, miközben három tájházat is működtetnek a területen. A település vezetői is minduntalan újabb ötletekkel próbálják színesebbé tenni a készülő találkozót. Nem oly rég az egyik polgármester telefonált: „Pista, ne küldjek birkanyájat a János vitézhez?” – avatott be a fesztiválszervező.
A jórészt a zenére, a hagyományőrzésre, a képzőművészetre és a kézművességre épülő együttlét mellett Vidnyánszky Attila frissen diplomázott, fiatal színészekkel viszi színre Kukorica Jancsi történetét, amely több más állomás mellett a nyár eleji Kapolcska programon is nagy sikert aratott a gyermek- és a felnőtt publikum körében.
A Szaporca határában lévő Duna–Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpontja az idén is szervez programokat a fesztivál részeként, amely az ökoturizmus fejlesztése mellett az alig kilencszáz főt számláló mikrotérség felzárkóztatását tekinti elsődleges küldetésének.
Az Ormánság ugyanis Magyarország gazdaságilag egyik legszegényebb, értékeiben mégis nagyon gazdag tájegysége, a halászat, a hímzés, a kézművesség, a népi hagyományok ápolásának magas szintű képviselője. „Olyan programokat szerveztünk a három napra, amelyek az idelátogatók mellett a helybélieket is összekovácsolják, alkalmat adnak nekik arra, hogy mesterségeiket megmutassák. A régió három tájháza, a biokultúrára és az ökoturizmusra épülő Ős-Dráva Látogatóközpont és a templomok központi helyszínei lesznek a fesztiválnak” – ismertette a fő szervező.
Koncertet ad mások mellett a Boban Markovic Orkestar, a Besh o droM, Szirtes Edina Mókus, a Kaláka, a Hagyományok Háza vendégei, a szaporcai református templomban pedig Varnus Xavér orgonaművész játszik, ő immár visszatérő előadóként. Több mint tíz kamarakoncertet hoz a Filharmónia Magyarország, és a Készenléti Rendőrség zenekara is vendégszerepel – többek között – a tésenfai Roma uccában. Vendég lesz még a Pécsi Református Kollégium Vegyeskara, a Bartók Férfikar, a Kapolcska Tubakvartett, valamint Érdi Tamás zongoraművész, aki a Hétöles-tónál ad éjjeli „csillagos ég” koncertet. Lesz Jazz-köz is Bőközben és több olyan udvar, amely a tavalyi indító rendezvény után újdonságot tartogat.
Márta István fesztiváljáról nem hiányozhat Szőke András – a filmrendezőt olyan szabadon mozgó kulturális egységként említette a fesztiválszervező, aki ért a falu nyelvén, véletlenszerűen lép majd fel a térség különböző pontjain gasztronómiai kikapcsolódást is garantálva. A fesztivál fővendége az Ormánság egyik legnagyobb alkotó egyénisége, a 70. életévébe lépő grafikus, faművész, szobrász Szatyor Győző lesz, és Szurdi Éva keramikusművész is elhozza alkotásait a vendégeknek.
A Diabelli Alapítvány tehetségnapot tart, lesznek kézművesek és Kapocskonferencia is a térségbeli közösségi kultúra kérdéseiről.
A gyerekek bevonására is több program épít: három napig élvezhetik a Bóbita Bábszínház, a Levendula Játszóudvar és a Karzat Színház játékudvarait, a Magyar Társasjátékos Egyesület és Krizsán Edit nemzetközi sakknagymester interaktív foglalkozásait.
Idén a nagyobb koncertekre jegyet kell venni, a fesztiválon való részvétel azonban ingyenes. A bevétel egy részét karitatív célokra szánják: az 1888-as szaporcai templomi orgona restaurálásának további támogatását és a kémesi iskola hangszerparkjának fejlesztését segítő akciót is szerveznek. Márta István hisz abban, hogy az Ormánság turisztikailag kevéssé ismert területe az együttlét hatására vonzóbbá válik, egyben kinyílik a látogatóknak és a helyieknek is.