Világszinten számontartott szakmai eseménnyé nőtte ki magát a Székelyföldi Grafikai Biennálé, amelyen közel hatvan országból több mint kilencszáz alkotó 2250 művét láthatják november 9-ig a sepsiszentgyörgyiek vagy a városba látogatók. Az immár ötödik alkalommal megrendezett szemle fődíját Jing Liu kínai képzőművész nyerte el Mesterek című sorozatával.
Ferencz S. Apor, a grafikai biennálé kurátora a Magyar Időknek elmondta, az alkotók nagy számban reagáltak a koncepcióban megfogalmazott felvetésre: a pixel alapú kép és a hagyományos grafika viszonyának összetett kérdéseire, hogy milyen ponton, s hogyan találkoznak a hagyományos, illetve a digitális technikai megoldások, melyek azok a kölcsönhatások, amiket ezek az átfedések eredményeznek, milyen aktuális szellemi tartalmat generálnak.
„Számtalan nézőpont, szemlélet, stílus képviseltette magát. Válaszokat kaphatunk olyan kérdésekre, mint például: miként reagálnak különböző nemzetiségű és kultúrkörhöz tartozó művészek a saját környezetük vagy a nagyvilág által feltett kérdésekre. A kortárs művészet nyelvén milyen válaszokat adnak globalizációs, politikai, ökológiai, gazdasági, társadalmi vagy éppen a migráció kérdéseire? Hogyan dolgozzák fel saját, személyes létük problémáit?” – érzékeltette az alkotások révén tükröződő művészeti nézőpontok változatosságát Ferencz S. Apor.
Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának díját a romániai Razvan Anton, a Pulzus Művésztelep elismerését a magyarországi Mayer Éva, az egri Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének kitüntetését az erdélyi Ács Kinga-Noémi, a budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetem által felajánlott díjat pedig a lengyel Marcin Bialas kapta. A zsűri öt nívódíjat osztott ki Lukasz Koniuszy (Lengyelország), Josinaga Haruhiko (Japán), Zoran Mishe (Bulgária), Liu Fu (Kína) és Haider Ali Jan (Pakisztán) grafikusoknak.