Azért Kaleidoszkóp versfesztivál a program neve, tudtuk meg Lutter Imrétől, mert minden itt látható produkció kiindulópontja a vers, valamint az ebből származtatható bármilyen megnyilvánulási forma jelen van a versfesztiválon. A néző belekóstolhat a versszínház, a verszene, a versfilmek, a versmondás műfajába, a képzőművészet költészeti ágába, és idén először a gasztrokultúra is szerepet kap, amely által bemutatják a különböző versekben megjelenő ételeket és italokat.
A versfesztivál értéke abban rejlik, hogy mind a magyar, mind a világköltészet képviselteti magát a különböző hivatásos és nem hivatásos előadók által feldolgozott darabokkal, amelyek egymással versengenek. Kuriózum, hogy az ország és a Kárpát-medence minden szegletéből érkezik előadás, amit egy helyen, a Váci Dunakanyar Színházban lehet megtekinteni.
A fiataloknak iránytűként szolgáló, a tradicionális magyar zenét modern köntösbe öltöztető Kiss Kata Zenekar Magyarból jeles című koncertjével nyit ma a versfesztivál, amelyen közreműködik a Váci Bartók–Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola kórusa, valamint R. Kárpáti Péter színművész Kányádi Sándor versfilmjével. A nemrég elhunyt költőóriás tiszteletére elhangzik majd egy kilencrészes etűdsorozat is, valamint az emlékére Bakos Kiss Gábor rendez performanszot Tűnődés csillagok alatt címmel.

Arany János balladája nyomán készült a Fitos Dezső Társulat és a Szentendrei Táncegyüttes előadása
Fotó: Facebook
A széles programkínálatból Lutter Imre a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Aranymetszés című darabját emelte ki, amely Arany János kevéssé ismert humorát mutatja be a nagyérdeműnek. A felvidéki Hetényből két produkcióval érkezik a Csavar Színház: Csokonaitól a Dorottya című fergeteges vígjátékkal és a Jókai ördöge című, minden korosztálynak szóló családi darabbal. A Pécsi Színház az Escargo Hajójával és a Jónás könyvével lép fel, Borbély Sándor pedig a Karinthy Színház egykori darabját újította fel az Apostol együttessel. Az amatőr társulatok közül a fóti Petőfis Pupákokat emelte ki, akik tizenheten egy mozgásszínházi performansz által Arany János Walesi bárdok című művét keltik életre egészen rendkívüli módon.
A Soproni Petőfi Színház Jelenetek egy házasságból című előadását pedig azért ajánlja, mert nagyon komoly versrészletek találhatók benne, ráadásul felkészíti a gasztorkultúra miatt odaérkező vendégeket, ami egy étteremszínházban, a Rubra Art Lounge nevű étteremben lesz. Kérdésünkre, hogy mi a gasztrokultúra lényege ebben a kontextusban, Lutter Imre elmondta, hogy minden verset ételekkel és italokkal kötnek össze azért, hogy a néző ne a versek avítt formáival találkozzon, hanem egy élő, élettel teli, vidám hangulatot kapjon.
A versmondószalon és a prózamondóverseny a fesztivál legrégebbi műfaja, amelyben szinte minden korosztály részt vesz. Külön versenyt rendeznek az ifjaknak és a szépkorúaknak, akik a Kárpát-medence minden részéről érkeznek. A programból a klasszikus magyar költészet sem maradhat ki, de a kortárs irodalom alkotásai is elhangzanak az énekmondóktól. A közönség egy rendkívül sokszínű, kifejezetten innovatív tartalmat kap az elmúlt két-három év költészetéből.
A performanszok és az önálló estek között is rendkívüli gyöngyszemekre bukkanhatunk, fellép többek között Tomma Mária Magiszter-díjas versmondó egy gyönyörű, negyvenperces előadással, amelyben népzenészek működnek közre. Társas performanszok is lesznek, amelyek utcaszínházi jelleggel, hirtelen jönnek létre, ezeknek a nézők is a részeseivé válhatnak, hiszen a cél a közösség megmozgatása, és hogy az emberek más formában is találkozzanak a versekkel.
A teljes program a www.versfesztival.hu oldalon található.