Az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program Kollégiumának vezetője a Backstage Fórum évadzáró eseményén az A38 hajón kiemelte: egy hét múlva, az egri Music Hungary szakmai konferencián jelentik be, hogy a jogkezelőtől mennyi pénz kerül a Nemzeti Kulturális Alap számlájára. Hozzátette: az NKA Bizottsága ezt követően osztja fel a pénzt a különböző kollégiumok között.
A Hangfoglaló (korábbi nevén Cseh Tamás) Program keretében eddig 2 milliárd 775 millió forinttal támogatták a hazai könnyűzenét; a legutóbbi évadban 675 millió forinttal. Bajnai Zsolt felidézte, hogy az idén év elején létrejött Könnyűzenei Szolgáltató Iroda a Magyar Alkotóművészeti Nonprofit Kft. önálló igazgatóságaként működik. Az új keretek között működik a Hangfoglaló programirodája, és itt építik tovább a magyar exportirodát (HOTS, Hungarian Oncoming Tunes) is.
Mint elhangzott, a következő évad induló zenekaros alprogramjának pályázata július 1-jén jelenik meg, és a tervek szerint mintegy 40 millió forintból újabb húsz fiatal előadót támogathatnak.
„Most is mintegy háromszáz előadó jelentkezését várjuk. Szeptember közepén döntünk arról, melyek azok az induló zenekarok, amelyeket meghallgatásra hívunk, és október végén jelenthetjük be a támogatott produkciók listáját” – jegyezte meg Bajnai Zsolt.
A Hangfoglaló Programnak jelenleg kilenc alprogramja van: az induló zenekarokat támogató mellett működik klubtámogató (idén 88 budapesti, vidéki és határon túli klub kapott összesen 200 milliós támogatást), előzenekari, a nemzetközi tevékenységet lebonyolító, médiatámogatási, a jogdíjfizetést ösztönző, menedzserképző, a könnyűzenei örökséget feltáró, és 2016-tól egy oktatási alprogram is.
Utóbbi kapcsán Bajnai Zsolt szólt arról, hogy az Európai Unióban csak Bulgáriában zenélnek kevesebben, mint Magyarországon. Ezért is indult be a Hangszert a kézbe! rendezvénysorozat, amely idén 21 helyszínen mintegy 60 ezer látogató előtt népszerűsítette a zenélést.
Boross Zoltán, a Hangfoglaló Program irodavezetője arról beszélt, hogy a Hangszeresek Országos Szövetsége (Hanosz) szervezésében, a programiroda közreműködésével immár az ország minden részében tartanak tehetségkutatókat. Ezek nyertesei is bekerülnek – pályázat útján – az első alprogramban meghallgatásra invitált nyolcvan induló zenekar közé. Boross Zoltán kitért arra is, hogy a programiroda idén már tizenkét fesztiválon tud jelen lenni.
Az exportirodaként működő HOTS vezetője, Bali Dávid ara hívta fel a figyelmet, hogy míg tavaly 17 magyar zenekart tudtak részvételhez segíteni külföldi showcase fesztiválokon, idén tavasszal 16 együttes jutott ki hét ország tíz eseményére.