„A szürke bálnák között döntöttük el, hogy szeretnénk egy ilyen témájú sorozatot. Teljesen véletlenül jutottunk el Baja California partjainál egy öbölbe, ahova minden évben több száz szürke bálna jön egy lagúnába párosodni és szülni. Ilyenkor a bálnák barátságosak, az anyuka meg a bálnaborjú odajön a hajókhoz, játszanak az emberrel. Ilyen nincs sehol máshol a világon. Ekkor ötlött fel, mekkora dolog volna, ha fel tudnánk venni, hogyan születik egy új élet. De előzménynek tekinthető az is, hogy évekkel korábban Etiópiában két szülésbe is »belefutottunk«: az erbore törzsnél és egy eritreai menekülttáborban. Ezek a történetek a nézőkre is nagy hatással voltak, máig kérdezgetik, hogy mi van az erbore törzsben született kislánnyal, aki Eszterről kapta a nevét. Úgy láttuk, hogy a születéstéma által a nézőkhöz sokkal közelebb tudunk hozni kultúrákat, problémákat, sorsokat” – idézte fel S. Takács András.
„Nekünk az volt fontos, hogy ez ne csak tizenkét születéstörténet legyen, hanem ennél kissé tágabb látómezőben tekintsünk az ember születésére. Nagyon szerencsésnek érezzük magunkat, hogy beszélgethettünk a Dachauban született férfival és az édesanyjával. Komolyabb felkészülést igénylő téma volt, történészek segítettek ebben nekünk, az elhurcoltakhoz kapcsolódó jegyzőkönyvekből olvashattunk részleteket, amelyek terhes nőkre, kisbabákra, szülésekre és kézzel végzett abortuszokra vonatkoztak. Amikor ezzel dolgoztunk, hét hónapos terhes voltam, és nagyon megrázó volt ezekről a borzalmakról olvasni” – mesélte Cseke Eszter, aki szerint bár tragikus emberi sorsokba is beleláthattak, a forgatás nem volt sokkoló, hiszen katartikus élmény volt a születések szemtanúja lenni.
A sorozat követői láthatják, hogy nemcsak a születéshez viszonyulnak különbözően a világ más-más pontján élők, hanem kultúránként változik az is, hogy hogyan gondolnak a még meg nem született emberre. „Az ultraortodox zsidó kórházban elmondták, hogy ott csak a nyolcadik napon adnak a gyereknek nevet. Nem akarják előre tudni, hogy fiú vagy lány lesz-e. Balin sem. Ott eleve úgy gondolkodnak erről, hogy ketten vannak bent: a magzat és a méhlepény, és úgy tekintenek a méhlepényre, mint egy ikertestvérre. Évtizedekkel később is tudják a balinézek, hogy melyik fa alá van az ő méhlepényük elásva. Egy korábbi, amazóniai forgatáson mesélték, hogy ott azt tartják, hogy az anyának tilos veszekednie, mert akkor a gyermek is haragos lesz. Bizonyos ételeket is tabunak tartottak, mert úgy vélték, negatív hatással lennének a gyerekre. Gázában vagy a szír menekülttáborban láthattuk, hogy a háború és a félelem hogyan hat a kismamákra. Ott arról számoltak be, hogy elveszítik a kapcsolatot a magzattal: ha nagyon félnek, a baba nem mozog napokig” – mesélték a riporterek.
A sorozat egyik érdeme, hogy nemcsak anya-gyermek központúan ábrázolják a témát, hanem utat találtak arra is, hogy apaszemmel is bemutassák a családdá válást: „Volt olyan helyszín, például Mexikó, ahol Eszter bent filmezett a szobában, ahol zajlott a szülés, én meg kint. Néha kirohant az apa, hogy elmondja a kint várakozóknak, mi történik. Izgalmas volt, ahogy az apa a félelmeiről beszélt, ezekről máshol kevés szó esik.”
Hogy a saját gyerekük születésekor segített-e mindaz, amit négy kontinensen végigutazva láttak és megértettek az élet csodájáról? Természetesen igen. „Nekem a szüléskor sokat segített az, hogy sok nőt láttam vajúdni, láttam, hogy mit tanácsolnak nekik azok a segítők, akik nekem nagyon szimpatikusak voltak” – mesélt a saját szüléstapasztalatáról az édesanya, aki az egyik forgatáson maga is dúlaként segített.
„Apaként bizonyos ponton az a történet adott erőt, amely a koncentrációs táborban született fiúról és az édesanyjáról szólt. A dachaui táborban hét magyar nő szült a háború utolsó napjaiban, közülük még él egy, és nekünk lehetőségünk volt beszélgetni vele és a fiával. Nekem aznap, amikor a fiunk született, ez jutott eszembe. És hogy minden rendben lesz” – mosolygott az ezúttal nem kamerával, hanem babahordozó kendővel felszerelkezett riporter.
(A dachaui táborban született férfi és az édesanyja történetét az On the Spot ma esti adásában láthatják a Duna TV-n.)