Barnabás Beáta, a Magyar Tudomány Ünnepe Programtanácsának elnöke beszédét azzal kezdte, hogy a tudományünnep kiemelt célja a tudomány áttörő eredményeinek a bemutatása és elterjesztése a társadalom széles körében.
A Magyar Tudományos Akadémia egy hónapig tartó országos és határon túli programjain elsősorban arra kaphatott választ a tudomány iránt érdeklődő nagyközönség egy-egy terület kiemelkedő kutatójától, hogy melyek azok a kutatási irányok, melyek azok a lehetőségek, amelyek a tudósok és az innovátorok előtt állnak.
Az önvezető autók jövője, a neveléstudomány új eredményei és a digitális eszközök hasznosítása az oktatásban, az őssejtek felhasználásának lehetőségei – csak néhány téma azok közül, amelyekről itt, az MTA Székházában hallhattak előadásokat. Az Akadémia területi bizottságai révén csaknem kétszáz további programot is kínáltunk az érdeklődőknek országszerte és a határon túli magyar közösségek számára – emelete ki a főtitkár-helyettes.
Tudomány és kultúra egy tőről sarjad. Mindkettőt az emberi alkotásvágy, az élet könnyebbé és szebbé tételének igénye motiválja – jelentette ki Barnabás Beáta.
A főtitkár-helyettes felhívta a figyelmet, hogy Martonvásárt, a tudomány és kultúra közös hajlékát a tradíció ápolása mellett a megújulás is jellemzi. Az Akadémia és Martonvásár város együttműködésében, néhány hete adhattuk át az MTA Agrártudományi Kutatóközpont Agrárinnovációs Centrum Projektjének első lépéseként, a korabeli tervek alapján átalakított Brunszvik-kertet, továbbá a jövő évben tervezzük megnyitni az Agroverzum Látogatóközpontot.
A martonvásári Százszorszép Táncegyüttes tagjai, az MTA Zenetudományi Intézetével közösen, különleges előadással készültek a rendezvénysorozatot záró gálaműsorra. Az 1979-ben alakult táncegyüttes előadásában ízelítőt kaphattak a résztvevők a Kárpát-medence hagyományos néptánckultúrájából.
A Százszorszép Táncegyüttes szűkebb hazája, Martonvásár különleges otthont biztosít nemcsak a táncnak, hanem a zenének is. A Beethoven Emlékmúzeum megnyitása óta, immár hatvan éve rendezik meg a nemzetközi szinten is ismert és elismert nyári komolyzenei koncerteket az angolpark színpadán. A múzeum a jövőben tovább bővülhet, a Brunszvik család szellemi és történelmi hagyatékán alapuló fejlesztés folytatódik.