Véget értek évek óta tartó szenvedései, tegnap délután meghalt Paudits Béla. Budapesten született 1949-ben. 1968 és 1972 között a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végezte tanulmányait.
Pályája jól indult, hajdan az ország egyik legismertebb művésze volt.
A József Attila Színházban játszott 1972 és 1974 között, majd a Madách Színházba igazolt, ahol 1983-ig, majdnem tíz évig lépett színpadra. Revükben lépett fel, folyamatosan látható volt a képernyőn is. Utána két évig szabadúszóként dolgozott, 1986-ban elvégezte a vendéglátóipari főiskolát is. 1993-ban Jászai Mari-díjjal tüntették ki. Pár évre elhagyta az országot, 1997-ig Torontóban élt, majd ismét szabadúszó színészként tevékenykedett.
Az utóbbi években ritkán hallhattunk Paudits Béláról, ha néha megszólalt, szegénységről és gyógyíthatatlan betegségeiről beszélt, azt is elmondta, hogy szülei elvesztése után omlott össze körülötte minden. Annyi betegség jutott neki, amiből egy is elég lett volna egy embernek.
Vastagbélbetegségének műtétjét anyagi okokra hivatkozva halogatta, kilyukadt gyomra miatt szövődmények gyötörték, gyógyíthatatlan gerincbetegsége és érszűkülete volt, és átesett több infarktuson is. Mindehhez hozzáadódott a depresszió.
Múlt pénteken otthonában agyvérzést kapott. A hét elején azt hallottuk, kicsit jobban van. Sajnos a javulás csak átmeneti volt.
Számos játék- és tévéfilmben láthatta a közönség, mégis a színpadi szerepei az emlékezetesebbek: Osrick (Shakespeare: Hamlet); Fusz Antal (Molnár: Egy, kettő, három); Charley (Thomas: Charley nénje); Borbélysegéd (Molnár: Harmónia); Károly (Hubay–Vas–Ránki: Egy szerelem három éjszakája); Moncrieff Algernon (Wilde: Bunbury); Giliszta Jack (Brecht–Weill: Mahagonny városának tündöklése és bukása); Borracchio (Shakespeare: Sok hűhó semmiért); Mr. Oxenby (Harwood: Az öltöztető); Quaxo (Rice–Webber: Macskák); Bábu (Sobol: Gettó); József (Rice–Lloyd Webber: József és a színes, szélesvásznú álomkabát); Konferanszié (Kander: Kabaré).
Két lemeze jelent meg, 1983-ban a Paudits Show, 1997-ben pedig a Paudits II. – Hallod, te ló? Szinkronmunkái közül a legemlékezetesebb a Süsü, a sárkányban Torzonborz király kémje és Pimpa kutya hangja a Pimpa első szériájában.