Július 2. és 8. között rendezik meg a paksi 26. Nemzetközi Gastroblues-fesztivált (a blues-, dzsessz-, gasztronómia- és borbarát-találkozót). A fesztivál sajtótájékoztatója ritkán szokott az effajta eseményekre jellemző, hivatalos ábrázatot ölteni. Jól ismerjük a megvalósíthatatlan közhelyet: ízelítőt adni a fesztivál hangulatából. Pakson valami titokzatos úton-módon ez sikerül – persze aki eltölt ezzel az úri társasággal némi időt, hamar rájön a titok nyitjára.
Gárdai Ádám (aki tavaly vette át édesapjától, a fesztivál szülőatyjától, Gárdai Györgytől a szervezés édes terhét) rövid bevezető után rögtön át is adja a szót a Gastroblues habarcsának és kovászának: magának a zenének.
Varga János fog le álmodozó üveghangokat és öblös basszusokat – tökéletes, ábrándos atmoszféra egy szál gitárral, ami aztán átcsap Jimi Hendrix Foxy Ladyjének vezérmotívumába, innentől pedig gyakorlatilag zenetörténeti kiselőadást hallunk. Felidéződik a Deep Purple Smoke on the Waterje, a Led Zeppelintől a Living Loving Maid és még tucatnyi örökbecsű opus egy-egy jellegzetes riff vagy akkordmenet erejéig.
Gárdai Ádám elmondta: a fesztivál ezúttal is a megszokott három helyszínen zajlik, vagyis a nagyszínpadi produkciók az ESZI-csarnokban, az emelkedett hangvételű, akusztikus koncertek az evangélikus templomban, a jammelések pedig a Gastroblues klubban tartatnak.
A klubban hétfőtől szerdáig paksi zenekarok mutatják be tudásukat péntektől vasárnapig, a nagykoncertek és a csarnokzárás után pedig különleges örömzenéléseknek lehetünk szem- és fültanúi, például Ferenczi György (ezúttal nem csak herflin, basszusgitáron is!) fog fergetes rögtönzésbe bonyolódni Benkő Zsolt gitárossal és Mezőfi István dobossal.

Tommy Katona Amerikában élő, pécsi származású énekes-gitáros is hazalátogat a rendezvényre
Fotó: Molnár Gyula
A klub egyébként pár év szünet után újra melegkonyhával várja az éhes népeket péntek déltől – a Gárdai család meghívására Alessandro Arena, a 27 éve hazánkban élő olasz séf osztja majd meg velünk magyaros-olaszos ízkísérleteit, többek között vaddisznópörköltre, marhapofára, puliszkára, bébicsibére és fehérboros grillkolbászra van kilátás.
Gárdai Ádám azt is elmondta, hogy a kultikus Colosseum együttes három tagjának (Jon Hiseman, Clem Clempson és Mark Clarke) koncertjét Hiseman súlyos betegsége miatt vendégdobossal tartják meg, de bíznak benne, hogy sikerül pótolni a pótolhatatlant. Komoly név még a fellépők közül a bluesgitárosok középnemzedékéhez tartozó (vagyis bluesidőszámítás szerint fiatal) brit énekes-gitáros Aynsley Lister, illetve egy elbűvölő ír hölgy, a született frontasszony Gráinne Duffy.
Hazalátogat a fesztiválra egy jó gitárnyűvésre a pécsi származású, Amerikában élő énekes-gitáros, Tommy Katona, aki fellépése mellett még zenei kurzust is tart péntek délelőtt a Pro Artis Alapfokú Művészeti Iskolában, és első ízben lép föl a fesztiválon – jó bizonyság a stiláris nyitottságra – Takáts Eszter és Zenekara.
Pakson a fesztivál ideje alatt az eleven zenetörténelem lüktető verőerén tarthatjuk a kezünket. Itt bármikor találkozhatunk a szabadtéri színpad előtt kezükben fakanállal táncoló, lelkes főzőversenyzőkkel, vagy hallhatunk olyan sztorikat, hogy 15 évvel ezelőtt, egy fesztiválhajnalon a szálloda előtti parkban 280 forintos lecsókolbászt falatozó, legendás Animals együttes tagjaival barátkozhatott bárki, aki nem nézte őket huligánnak. Találkozunk a Gastroblueson!
A részletes programokról a fesztivál honlapján lehet tájékozódni.