„A nyár / a virágok botránya / Az ősz / a levelek botránya / a tél! / a sötétség botránya / a tavasz! / az érzések botránya!” – idézi fel bennem a botrány szó ezt a néhány sort Dobai Péter verséből; a költő ugyanis egyetlen, tökéletes csavarral világít rá természetes folyamatok egyszerre fennálló automatizmusára és különlegességére. Hogy mi számít botránynak, az ugyanis leginkább nézőpont, kulturális neveltetés kérdése. Ami saját korában polgárpukkasztónak számít, az nem sokkal később elfogadottá, példaértékűvé is válhat. Tipikus példákat bőven találhatunk a zene és a színház területén is.
A Kortalan kortárs sorozat alkotói csapata Marilyn Monroe, Karády Katalin és Frida Kahlo karaktereiből merítve mutatta be a botrányt jelentő jelenetek néhány metszetét. A dívák naplórészleteiből előadássá szerkesztett idézeteket kortárs írók szövegei színesítették. Az előadás kiválóan tükrözte, hogy a legtöbb botrányközeli helyzetet – még ma is – a női testtel, a szexualitással és az abúzussal kapcsolatos történések jelentik. A Kortalan kortárs című színházi est alkotói minden hónapban új előadással készülnek a Mozsár Műhelyben. Fodor Annamária, Herczeg Adrienn és Járó Zsuzsa színésznők az első felvonásban kortárs szerzők egy témára válogatott szövegeivel játszanak, a második részben pedig egy meghívott vendéggel beszélgetnek a választott témáról.

Ami saját korában polgárpukkasztónak számít, az elfogadottá, példaértékűvé is válhat később
A decemberi bemutató alcíme a Botrány volt, így az írásokat is ez a téma ihlette. Szentesi Éva, Kormos Anett, Szabó T. Anna, Dragomán György és Péterfy-Novák Éva írásai mellett naplórészleteket, monológokat is előadtak az ötletgazda művésznők. A színházi est második felvonásaként Szily Nóra és a három színésznő egy meghívott vendéggel, Hajós Andrással beszélgetett az est témájáról. Szó esett a botrány negatív és pozitív utóhatást hordozó dimenzióiról, valamint a belső botrány érzéséről is meséltek a résztvevők, arról az állapotról, amikor az én nem a külvilággal, hanem saját elvárásaival, normáival kerül összeütközésbe.
A következő előadás hívószavául az alkotók az ikont választották. A sorozat célja, hogy egy-egy témát hasonlóképpen, irodalommal, színházzal, zenével, beszélgetéssel járjanak körül. „Budapesten, a Nagymező utca környékén színházat alapítani olyan, mint vizet vinni a tengerbe” – mondják a kihívás kockázataival tisztában levő szervezők, akik mégis hisznek abban, hogy képesek újat és egyedit alkotni, és akik szerint „a jó előadás formailag nyitott, tartalmában sokféle, megvalósításában kommunikatív, hatásában maradandó”.
Valószínűleg jó úton járnak: a Kortalan kortárs sorozat első találkozója, a Botrány majdnem telt ház előtt zajlott.
Az alkotók pályázati úton nyerhetnek lehetőséget előadásaik bemutatására. Az első tendert nyáron írta ki a Független Színházművészetért Alapítvány mint a Mozsár Műhely üzemeltetője – ezáltal a 2016/2017-es évad bemutatóit választotta ki a szakmai zsűri. Az első négy győztes pályázat közül három megvalósítását a Manna Produkció támogatja, a negyedik előadást az Art Előadó-művészeti Nonprofit Kft. és a Figurina Kulturális Egyesület közös produkciójaként mutatják majd be – mondta el Megyeri Léna, a Mozsár Műhely produkciós vezetője.