„Bőköz mikrorégióban huszonhét helyszínen hatvan program lesz, kétszáz amatőr és hivatásos művész lép fel négy faluban, Kémesen, Szaporcán, Tésenfán és Drávacsehiben, valamint az Ős-Dráva Látogatóközpontban. A fesztivál karbonmentes, a levegőbe kerülő széndioxid elnyelésére a szükséges tízszeresét, negyven őshonos tájfajta gyümölcsfát ültetünk” –fesztivál mondta Márta István fesztiváligazgató szerdán a Műcsarnokban sajtótájékoztatón.
Az összművészeti rendezvény a falvak egyedi arculatára, jellegzetes hagyományaira, értékeire, a helyi aktivitásokra és az ökoturizmusra épül. Márta István úgy vélte, a fesztivál fontos feladata a hídépítés a szomszédos kultúrák között. A szimbolikus cél megvalósulása érdekében hídkoncertet is terveznek a Dráván a magyar-horvát határon, magyar és horvát előadók közös fellépésével.
A rendezvény fellépői között lesz a Vujicsics Együttes Szörényi Leventével és Tolcsvay Lászlóval, a Csík Zenekar, Bereményi Géza és Másik János, a Sebő Együttes, Hobo, a Muzsikás Együttes, a Talamba Ütőegyüttes, Rákász Gergely orgonaművész, Szirtes Edina Mókus „hangkertész”, a Hagyományok Háza táncosai és zenészei, a Vivat Bacchus Énekegyüttes, a Hoppál Mihály Band, Csernik Szende mesemondó, a Filharmónia Magyarország és mások.
A Magyar Állami Operaház szólistái, kórusa és zenekara a Gördülő Opera projekt keretében a Bőköz Fesztivál zárónapján, augusztus 26-án vasárnap Donizetti Szerelmi bájitalát adja elő egy nyilvános főpróba keretében Toronykőy Attila rendezésében, Cser Ádám vezényletével.
Márta István elmondta, hogy a fesztiválon tárlatot rendez a Janus Pannonius Múzeum, Péreli Zsuzsa textilművész, Szurdi Éva keramikus, a Pécsi Tudomány Egyetem Műszaki és Informatikai Kara, jelmez- és fotókiállítása lesz a Nemzeti Színháznak, a Konfuciusz Intézet segítségével pedig a szaporcai Kínai Házban a kínai művészetekkel lehet ismerkedni. A helyi értékeket a kémesi Falumúzeumban, a szaporcai Eperfa tájházban és a tésenfai Hagyományok Őrző Házában lehet megtekinteni. Lesz bútorfestés, halászati eszközök tárlata és játszóház is.
A sajtótájékoztatón jelen volt és beszámolt a települések életéről a négy érintett polgármester, Szolykó Gabriella (Kémes), Pál Csaba (Szaporca), Hideg József (Tésenfa) és Németh Tamás (Drávacsehi). A fesztivál nyitórendezvényeként az augusztus 23-i nulladik napon Hobo (Földes László) ősszel megjelenő Hé, Magyar Joe című lemezének előbemutatóját tartja a szaporcai Hétölés-tónál.
Nagy Vasárnapi Vadásznapnak ad otthont az Ős-Dráva Látogatóközpont, a Diabelli Alapítvány tehetségnapot rendez, a baranyai magyar és horvát polgármesterek pedig találkozót tartanak.
Madaras Zoltán, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke, a fesztivál védnöke arról beszélt, hogy idén a Bőköz részeként jelenik meg a Kincses Baranya Fesztivál, amely a Baranya megyei Értéktárban összegyűjtött kulturális, történelmi és gasztronómiai különlegességeket mutatja be. Kiemelte: ezúttal a gasztronómia áll a középpontban, Szaporcán a bajai halászlétől a gőzgombócig számos ételkülönlegességeket lehet majd megkóstolni.
A fesztivál fővédnöke, Hoppál Péter parlamenti képviselő úgy fogalmazott, hogy az Ormánságba el kell zarándokolni, meg kell fürdeni az ott rejlő kincsestárban. „Az elmúlt időszakban a tájegységben nyolc festett fakazettás templomot újítottunk fel, épültek új bicikliutak”. A politikus beszámolt arról, hogy augusztus 24-én, pénteken Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere is ott lesz azon a kerekasztal-megbeszélésen, amelyen a kulturális alapellátás feladatairól lesz szó.
Mint elhangzott, a kémesi iskolába járó gyerekek a fesztivál támogatásával idén az Abaligeti Cseppkőbarlangot és a Denevérmúzeumot nézhetik meg. A rendezvény ingyenes, a nagykoncertekre a belépőjegy 2000 forintba kerül, a három nagykoncertes bérlet 5000 forintba.