„Az Átvilágítás egy kis fricskát tartalmaz, ugyanis ellenszenves szóvá lett – elemzi az önéletrajzi könyv címét a szerkesztője, Mezey Katalin. – Önmaga akarta önmagát és saját korát is átvilágítani, a könyv tétje annak a korszaknak is az átvilágítása, amelyben élt, azzal a céllal, hogy bemutassa, hogy mit ért az élet és mire volt képes az egyes ember ebben a korszakban.”
Mezey Katalin szerint – aki az utolsó könyv születését is végigkísérte, s akit különös szerkesztői barátság fűzött az írónőhöz – Jókai Anna műve az önéletírás műfaja szempontjából is fontos esszenciák hordozója; vallomásos jellegű abban az értelemben, ahogyan Szent Ágoston Vallomásoknak nevezi el önéletrajzi jellegű írását, ereje azonban abban áll, hogy képes megrendítő őszinteséggel írni élete írói és magánéleti jelentőségű eseményeiről is, hihetetlen írói tudása és tehetsége révén pedig össze tudja foglalni a történetek lényegét, lényegkiemelő képessége pedig lehetővé teszi az összefüggések tiszta felmutatását.
„Tudja, Gyurka, aki valamilyen tehetséget kapott a Teremtőtől, annak egyetlen dolga van: le kell petéznie” – idézte fel Pilinszky Jánossal való személyes beszélgetését Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke köszöntőjében. Beszédében azt is hangsúlyozta: „Jókai Anna teljesítménye és élete is példaadó, utolsó könyvének is nagy jelentősége lesz a magyar irodalomtörténetben.”
Megemlékezésében Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szintén Pilinszky Jánosra hivatkozott, aki szerint a művésznek kötelessége magából minden tehetséget kiadva, olyan üresen távoznia e világból, ahogyan megszületett. „Jókai Anna így ment el” – tette hozzá. „Jókai Anna olyan művész volt, aki, ha kellett, még az Úristennel is hajlandó volt pörölni a magyarokért, egyetlen valaki volt, akivel nem pörölt, Krisztussal, mert tudta, hogy ő a mi oldalunkon áll” – idézte fel a krisztusi értékrend és a spirituális realizmus magatartásának mozzanatait.
A miniszter szerint „lesznek olyan irodalmi szekértáborok, amelyek Jókai Anna életművét hallgatással próbálják mellőzni és száműzni a kánonból”. Balog Zoltán szerint azonban az írónő tisztelőinek az a feladatuk, hogy méltó módon őrizzék ezt az életművet, és emlékezzenek rá. „Az utolsó nagy ajándék, amit Jókai Anna nekünk adott, az ez a könyv” – mondta.
Az ünnepélyes könyvbemutatón Ráckevei Anna és Újhelyi Kinga színművészek olvastak fel részleteket a könyvből.