Közel száz film mérettetik meg négy versenyszekcióban a szombaton induló 3. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon, HúsVér-filmek címmel. A munkákat négy helyszínen: a Premier Kultcaféban, az Ódry Színpadon, a Budapesti Olasz Kultúrintézetben és a Kazimír Étteremben lehet majd megtekinteni.
A keddi sajtótájékoztatón Hegedűs D. Géza színész, rendező, a zsűri tagja a dokumentumfilm erejét illusztrálva úgy fogalmazott, ez a műfaj „mintha mindig a tűzbe nyúlna”. Felidézte, hogy vidéken élő nagynénjének sparheltje volt, és amikor a parázs a földre leesett, lehajolt és puszta kézzel vette fel onnan, miközben mi mindenféle kesztyűvel óvjuk magunkat. „A dokumentumfilm individuális műfaj, nincs finomkodás, az élet a maga valóságában mutatkozik meg. Az idei versenyszéria kulturális sokszínűségében a humanitás ezerféle létformája mutatkozik meg. Sokat tanulok ebből a műfajból, ezért is vállaltam el a zsűrizés feladatát, bízom benne, hogy pozitívan alakít majd engem is a mustra” – tette hozzá.
A színészekből és filmes szakemberekből álló zsűri tagjai között idén egy politológus is helyet kapott: Lakner Zoltán ítészi szerepét a fesztiválszervezők azért tartják izgalmasnak, mert a filmek között az egyik legerősebb – szekción kívüli – mezőnyt a menekülttémájú dokumentumfilmek szolgáltatják. A színészek közül Pogány Judit, Gryllus Dorka, Hegedűs D. Géza, Scherer Péter és Vecsei Miklós Hasi lesznek jelen a zsűriben, de a vászon előtt értékel majd az On The Spot sorozat riporter párosa, Cseke Eszter és S. Takács András, valamint Veiszer Alinda műsorvezető is.
A szériák egyike – Mert ő is normális címmel – a másság témakörét feszegeti és azt, hogy oly sokszor megbélyegzünk valakit a „nem normális” jelzővel pusztán azért, mert az átlagtól elütő módon éli az életét. „Sok esetben az derül ki, hogy az ilyen címkével ellátott, akár fogyatékkal élő ember sokkal közelebb áll a normalitáshoz, mint az egészséges ember” – tette hozzá a fesztivál szervezője, Sós Ágnes dokumentumfilmes, a Szerelempatak rendezője.
Ki nem mondott magánéleti rejtelmekbe vezetnek a Mert enyém is a titok cím alá rendezett filmek. Ennek kapcsán jegyezte meg Sós Ágnes, hogy „Hollywood sokszor nem meri felvállalni, amit az élet rendez, a dokumentumfilm azonban a nyomába szegődik”. A Mert miénk is a hatalom címet viselő szériába az elnyomás és a szabadság kérdését firtató filmeket válogattak, a negyedik szekcióba pedig a rövidfilmek kerültek.
„Filmesként és fesztiválszervezőként is alapkérdés, hogy a kamerának megnyíló interjúalany történetével éljek és ne visszaéljek, és hogy hol húzódnak ezek a finom határok” – hangsúlyozta Sós Ágnes. A szeptember 24-én induló mustra október 3-ig látogatható.