Az évad eleji, szabadtéri programoknak mindig van egyfajta népszórakoztató és figyelemfelkeltő jellege is, idén commedia dell’arte jelenetekkel tarkított, ingyenes operaelőadásokat tartanak a Szfinx-teraszon – árulta el Ókovács Szilveszter főigazgató. E rövidebb produkciók egyike lesz az a Donizetti-előadás is, amelynek szövegét Csákovics Lajos fordításában ismerheti meg a közönség. A darabot 1830-ban Nápolyban mutatták be először, az eredeti szüzsé annyiban változott, hogy a budapesti operaéletre utaló részekkel cserélték ki a szerző korabeli sztárokra reflektáló sorait. A mű abba a korszakba kalauzol, amikor a brutális sokkterápiák alternatívájaként az elmegyógyintézetekben elkezdtek kísérletezni a zeneterápiával – mesélte a fordító. A Bolondokházát Szilágyi Bálint rendező szakos hallgató viszi színre, aki szerint ez egy önreflexív előadás, amely magát az operát mint műfajt tematizálja, szabadtérben, épített díszletek nélkül, korábbi jelmezek újrafelhasználásával készül, a barokk operától a wagneri operáig lefedi a korszakokat, és rendkívül szórakoztató módon vonultatja fel az ismert operakaraktereket.
Az Opera balettegyüttese által korábban színre vitt, és nagy sikernek örvendő Petite mort, Hat tánc és Trójai játékok című koreográfiák újabb modern darabbal egészülnek ki. Az őrület témáját szintén érintő Walking Mad először látható Magyarországon, Johan Inger, a Svéd Királyi Balett és a Holland Táncszínház egykori táncosa 2001-ben álmodta színpadra Ravel zenéjére. A különböző formájú és különböző körülmények között formálódó kapcsolatokról szóló koreográfiát a szerző testvére, Carl Inger balettművész és Yvan Dubreuil balettmester tanította be a budapesti együttesnek.
Összművészeti Shakespeare-show-t rendez a több mint húsz éve sikerrel futó S. Ö. R (Shakespeare Összes Rövidítve) című előadás kapcsán is sokat emlegetett Kálloy-Molnár Péter. A produkció egyben az Opera idei Shakespeare-évadának nyitánya is lesz. A jeles prózai színészeket, az opera és a balett szólistáit felvonultató műsor az Opera repertoárjában futó Shakespeare-előadásokra épül. A tehetségkutató műsorok világát idézi a kerettörténet, amelyben megelevenedik a Globe Színház, ahol London legnevesebb művészei jelentkeznek, hogy betöltsék a vezető színész helyét. Az alkotók nem titkolt célja, hogy azokkal is megkedveltessék az opera műfaját, akiknek eddig nem volt alkalmuk megbarátkozni vele. Aki szombat este nyolckor elsétál az Andrássy úti nagyszínpadhoz, jól szórakozhat az operabarát módra megrendezett tehetségkutatón, amely – ahogy az alkotók ajánlják – rendhagyó operashake William Shakespeare bűvöletében.