Az idén huszonöt éves csíkszeredai együttes kiemelkedő szerepet tölt be a népi kultúra értékeinek megőrzésében, és tagjai elsődleges céljai közé tartozik, hogy különböző rendezvények, tehetséggondozó csoportok szervezésével átadják tudásukat a fiatalabb generációknak. A csoport az elmúlt évtizedekben bejárta Erdélyt, Magyarországot, de Európa számos országában, sőt Kínában is fellépett, és az előadásaikat jellemző magas színvonalú táncszínházi koreográfiának, és az egész Kárpát-medencét megelevenítő tánc- és zenefolklórnak köszönhetően mindenhol nagy elismeréssel fogadták.
A Vándorúton, otthonról haza az együttes egyik legsikeresebb darabja, ebből láthattak részleteket az érdeklődők a Magyarság Házában tartott eseményen. Az előadás során a jelenlévők megismerkedhettek a történelmi Magyarország folklórkincsével, a színpadon megelevenedtek Felcsík, Vajdaszentivány, Mezőkölpény, Kalotaszeg, Bonchida, Szilágyság és Nyírség legszebb táncai. A Szűcs Gábor által rendezett darab az élet körforgását mutatja be a születéstől a mátkaságon, a katonáskodáson át az esküvőig, majd pedig az elmúlásig. Ahogy a híres táncművész és néptánc-koreográfus, Rábai Miklós fogalmazott, ha az ember táncolni kezd, nyomban megértjük jellemét, habitusát, megismerjük ízlését, vágyait, hiszen a tánc tolmács nélkül is érthető. Különösen igaz volt ez a Hargitai Nemzeti Székely Népi Együttes lendületes, szenvedélyes előadására, amelyben a tánc és az élet szétválaszthatatlanul összefonódott, és a jelenlévők megismerhették a különböző tájegységek lakóinak fájdalmát, örömét. Talán sehol máshol nem nyerhettek volna mélyebb betekintést az autentikus népi kultúrába a Várból véletlenül betévedt turisták sem, akik az előadás után a fellépők által vezetett körtáncba is bekapcsolódtak.
A Vándorúton, otthonról haza című előadás elsősorban a letisztult kompozíciónak, a karizmatikus szólótáncosoknak és az átgondolt dramaturgiának köszönheti rendkívüli erejét. Szűcs Gábor énekekkel, zenekari részekkel, illetve hanglemezbejátszásokkal kötötte össze a különböző tájegységek zenei kontrasztjait, átmeneteit, és ez a megoldás sajátos dinamikát adott a darabnak, tovább fokozva ezzel az előadás drámaiságát. Folklórkincs színpadi bemutatása ritkán sikerül ennyire katartikusan.
A Hargitai Nemzeti Székely Népi Együttes a budapesti fellépések után augusztus 20-tól a székesfehérvári XX. Királyi napok nemzetközi néptáncfesztiválon vesz részt, ma este fél tíztől a táncház nagytermében tart folkestet, holnap este nyolctól pedig az esemény zárógáláján lép fel a Zichy-ligeti nagyszínpadon.