– Napról napra pozitívan csalódom a magyar társadalomban – kezdte méltatóbeszédét Tóth Simon Ferenc, a Jószolgálat-díjat létrehozó Twickel-Zichy Mária Terézia Alapítvány kuratóriumi tagja az elismerés átadóján. Mint elmondta, az idei jelöltek tevékenysége is bizonyítja, hogy szép számmal vannak közöttünk olyan emberek, akik ételt, ruhát, biztatást adnak a hajléktalanoknak, olyanok, akik számára a cigányság nem reménytelen kisebbséget jelent, és olyanok is, akik széthulló családok összefogásán dolgoznak.
– Sőt vannak, akik örömmel megajándékozzák a nagyszülőket, méltó öregkort biztosítva nekik, és vannak, akik teljessé teszik a fogyatékkal élők napjait – tette hozzá.
– Önök teszik élhetővé Magyarországot – e szavakkal köszöntötte Twiczkel György báró a jelölteket. A Jószolgálat-díjat olyan embereknek és szervezeteknek adták át, akik, illetve amelyek küldetésszerűen dolgoznak mások életének megkönnyítésén. Twickel György báró (képünkön jobbra), a Twickel-Zichy Mária Terézia Alapítvány megalapítója és kuratóriumi elnöke édesanyja, Zichy Mária Terézia grófnő erkölcsi örökségét folytatja az elismerés évenkénti odaítélésével. A család célja láthatóvá tenni azokat a példaértékű tevékenységeket, amelyek mindannyiunk számára jó példákkal szolgálnak.
A demokratikus díjra bárki jelölhette az általa nagyra értékelt segítő kezet. Idén kimagaslóan sokakat szólított meg a pályázat, hétszáz jelölt közül választotta ki a szakmai zsűri a hivatásszerűen végzett szociális munka 3-3 egyéni és szervezeti díjazottját, valamint az életmű-elismerést kiérdemlőt. Az ország több pontjáról – Veszprémből, Kazincbarcikáról, Kaposvárról, Vámosújfaluból, Debrecenből – érkeztek a rászorulók elkötelezett támogatói.
Jó példákkal szolgáltak
A hivatásszerűen, szervezetben végzett szociális tevékenységért Biró Dániel, a Krízisambulancia alapítója kapott díjat, aki komplex ellátórendszert épített ki a kapcsolati erőszak áldozatainak. Molnár Gál Béla, aki 2009-ben kezdte meg diakónusi munkáját Balajton, jelenleg a Don Bosco Általános Iskola, Szakközépiskola, Szakgimnázium és Kollégium igazgatójaként a romák felzárkóztatásának elkötelezettje.
Németh Márta a Búzavirág Alapítványt hozta létre, amely új otthonként szolgál az intézetben felnőtt fiataloknak, és munkalehetőséget biztosít a megváltozott munkaképességűeknek. A szervezeti kategóriában a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásán fáradozó Nem Adom fel Alapítvány, a XV. kerületi hátrányos helyzetűeket segítő Fejlesztő Gondozó Központ (FENO) és az Oltalom Karitatív Egyesület tagjai érdemelték ki a díjat.
Az év önkéntese Nádudvari Péter, aki maratoni távokat fut a daganatos gyerekek segítéséért, önkéntes közössége pedig a Havasi Zoltán alapította Budapest Bike Maffia, amely a Heti Betevő Egyesülettel közösen segíti az éhezőket. A szakmai zsűri különdíját a Heti Betevő Egyesület mellett Fábián Sára kapta, aki az Amigos a gyerekekért alapítványt a kórházban fekvő gyerekek taníttatása érdekében még az egyetemi éveiben alapította. Az idei életműdíjat Kisné Lovasi Mária kapta, több mint negyven évig végzett szociális tevékenységéért.