November 3-án vette kezdetét az elsőként 1997-ben megrendezett, azóta a rangos események sorába lépő magyar tudomány ünnepe a Magyar Tudományos Akadémián (MTA). A tudomány iránt érdeklődő laikusok egy hónapon keresztül vehetnek részt a különböző témákban megtartott, izgalmas előadásokon.
A megnyitóünnepségen Barnabás Beáta, az MTA főtitkárhelyettese és Lovász László, az MTA elnöke szólalt fel elsőként. Lovász köszöntőjében elmondta, ahogy a tudomány hatásköre növekszik, úgy az emberiségre leselkedő veszélyek száma is nő, például megoldásra váró probléma a klímaváltozás, a vízhiány, illetve a környezetszennyezés. Ezekre mind a tudomány adhat megfelelő választ. Lovász megemlítette, hogy az előadások között az oktatásról-nevelésről, az új vírusokról, mint például a zika, az autizmus kialakulásáról és az internetfüggőségről is hallhatók majd beszámolók.
A köszöntőt a különböző tudományterületen hírnevet szerzett szakemberek díjazása követte. Eötvös József-koszorúban részesült többek között Schipp Ferenc, Szily Kálmán-díjban Zilahy Péter, Wigner Jenő-díjban Jánosy János Sebestyén, Wojnárovits László, illetve Rézler Gyula-díjat vehetett át Gábor R. István.
Az ünnepélyes megnyitón két érdekes előadás is elhangzott. Elsőként Kiss Jenő nyelvtörténész, szociolingvista Identitás és nyelv című előadását követhette nyomon a díszteremben részt vevő közönség. Mint Kiss elmondta, globális folyamatok következményeként vált az identitás fontos kérdéssé. A kisebbségek gyorsuló ütemben asszimilálódnak az egész világon. Úgy véli, hogy az identitástudat feltételezi, hogy az ember szűkebb és tágabb környezetében képes a tájékozódásra. Szerinte az identitásképzésben a nyelv kulcsfontosságú szerepet tölt be. Mint mondta, nem azért látja így, mert nyelvész, hanem mert ez az igazság. Arra is fény derült Kiss Jenő előadásából, hogy bár a mai napig sokan Széchenyi Istvánnak tulajdonítják a „nyelvében él a nemzet” kijelentést, az valójában egy Erdélyben fellelt könyvben bukkan fel először. Kiss Jenő előadását Péntek János hungarológus, szociolingvista az identitás fogalmáról, meghatározásáról és az identitásunkat napjainkban érő kihívásokról szóló előadása követte.
Mindenki számára külön öröm lehet, hogy a magyar tudomány ünnepe alkalmából Vörösmarty Mihálynak az MTA Könyvtár és Információs Központban őrzött hagyatékából rendeztek kiállítást, amelyen a Szózat kéziratát is bemutatták.