Az őszi sorozat 150 helyszínén a budapesti múzeumoktól kezdve a tájházakig országszerte mindenhol szerveznek programokat, amelyeket a szervezők úgy állítottak össze, hogy mindenki találjon közöttük kedvére valót. A rendezvények a családok évéhez, a kulturális örökség európai évéhez és a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 25. évfordulójához kapcsolódnak.
A fesztivál első hetén érdemes betérni a Békeidőből a háború poklába – Keszthely az 1910-es évek híreinek tükrében című eseményre, amelyben Keszthely XIX–XX. századi mindennapi élete elevenedik meg a Helikon Kastélymúzeum parkjából induló várostörténeti sétán. A több mint százéves híreket felidézve ismerhetik meg a résztvevők a város hétköznapi történeteit, emlékeit a századfordulóról és az első nagy világégésről.
A kultúrtörténeti sétán szó esik többek közt a közbiztonságról és a jegyrendszerről, a távolban szolgáló keszthelyi honvédekről és az itt dolgozó hadifoglyokról, a harctéri véres és az itthoni fekete krónikákról, postai szabályokról és a mozik kínálatáról is. Ma pedig Zalaegerszegen a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum munkatársai a múzeumba kerülő ősmaradványok felkutatásának menetét mutatják be az érdeklődőknek, akik megismerhetik a geológusok és a paleontológusok munkáját.

A kastély alatti menedéket bombatámadás esetére tervezték
Fotó: MTI/Földi Imre
A gödöllői kastély kertjében, a föld alatt, tíz méter mélyen található Horthy Miklós rég elfeledett bunkere. A Grassalkovich-kastély 1920 és 1944 között a kormányzó nyári rezidenciája volt, így a második világháború alatt épített bunker vastag betonfalai menedéket jelenthettek volna egy bombatámadás esetén. Az őszi fesztivál ideje alatt, délutánonként a bunkert vezetett túrákon lehet meglátogatni.
„Belefér-e az életed egy bőröndbe?” – ezzel a kérdéssel hív egy nem éppen vidám kalandra az ebesi Széchényi Ferenc Tájmúzeum, ahol a Rákosi-korszak hortobágyi kitelepítéseinek megrázó eseményeibe pillanthatnak be azok a vállalkozó kedvű fiatalok, akik múzeumpedagógiai foglalkozáson szerepjáték segítségével ismerkednek a történelem eme sötét korszakával. Az ebesi programra a fesztivál ideje alatt folyamatosan lehet jelentkezni.
A fesztivál programjait különböző témákban rendezik meg, hogy megkönnyítsék a közönség választását. Ilyenek az NKA évfordulójához kapcsolódó Sétálj, gyalogolj, bringázz velünk! – Örökségi barangolások címmel szervezett túrák, amelyek segítségével Európa és ezen belül Magyarország gazdag és sokszínű kulturális örökségére, a helyi értékek megóvásának szükségességére igyekeznek ráirányítani a figyelmet.
A 25 kilométeres gyalogos- és kerékpártúrákat, valamint a 2,5 kilométeres sétákat a rendezvény ideje alatt folyamatosan teljesíthetik a vállalkozó szelleműek a kulturális örökség túrák részeként egyénileg, családosan vagy kisebb baráti, munkahelyi közösségekben is. A program célja, hogy a látogatók olyan örökségi helyszínekre jussanak el, amelyek valahogyan az NKA-hoz kapcsolódnak, valamint hogy erősítse a múzeumok, könyvtárak, levéltárak és a kulturális örökségi helyszínek, települések kapcsolatrendszerét.