Varga Zoltán koreográfus-zenész, a Kárpát-medence sokszínű néptánchagyományát magas színvonalon bemutató művészeti alkotótevékenysége, valamint értékes pedagógiai munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetésben részesült. A minapi műsor célja nemcsak az ő ünneplése volt, hanem tiszteletadás azon mesterek előtt is, akiknek munkája nyomán kiteljesedhetett alkotói munkája.
Ez a kitüntetés köszönhető azoknak a mestereknek is, akik elindították és sokáig elkísérték ezen az úton Varga Zoltánt. Közülük sokan már nem lehetnek köztünk. Egyik első mestere, Martin György előtt tisztelgett a társulat első, Szegényes című koreográfiájával, amely negyven éve készült el.
A koreográfia táncanyaga a Maros–Küküllő vidékéről származik, ahová Martin György küldte Varga Zoltánt, aki a személyes tanácsaival az alkotói folyamatot is végigkísérte. Tímár Sándor keltette életre Martin György tudományos munkáját, nagyrészt miatta vált nemzetközi szinten ismertté és elismertté a táncházmódszer. Varga Zoltánt is ő ösztönözte a koreográfiakészítésre.
Olyan táncokat is bemutattak az esten, amelyek nem jöhettek volna létre a nemrég elhunyt Kallós Zoltán nélkül: az erdélyi gyűjtőutak ugyanis mindig nála kezdődtek Kolozsváron, elkísérte a gyűjtőket, akiket szakmai tanácsokkal is ellátott. Rá emlékeztek a Kalotaszegi legényes és szapora című koreográfiával, a bonchidai táncokkal, valamint a héjszával.
A nyugat-magyarországi tánchagyományok legavatottabb szakértője, Pesovár Ernő előtt A kosztpénz lefogyott című koreográfiával, a Vas megyei és a rábaközi táncokkal tisztelegtek.
A színpadi népitáncok azon irányzata, amelyet Varga Zoltán is képvisel, az autentikus hagyományokra épül. A tánc zenei és színpadi egységéhez elengedhetetlenek az eredeti viseleteken alapuló kosztümök, amelyek szakértője Borbély Jolán volt. Az ő útmutatásai alapján kezdte pályáját Lőrincz Beáta, a Cédrus Táncegyüttes ruháinak megálmodója. Andrásfalvy Bertalan pedagógusi munkájában segítette Varga Zoltánt: huszonöt évvel ezelőtt, a Fóti Népművészeti Szakközépiskola elindításában támogatta őt és Lőrincz Beátát.
Korbacsics Tibor, a Béri Balogh Ádám Táncegyüttes vezetője szintén köszöntötte az ünnepeltet, akihez évtizedes barátság fűzi, ezért neki ajánlotta az együttese által előadott bonchidai táncokat.