Erkel Ferenc születésnapján, november 7-én ünnepeljük 2013 óta a magyar opera napját, öt éve ezen a napon nyitották meg újra az Opera második játszóhelyét, amelynek névadója is a neves zeneszerző. Az Operaház a magyar opera napja alkalmából bejelentette új örökös tagjait, díjakat és elismeréseket is átadtak szombat este.
Idén Kiss B. Atilla, Pászthy Júlia és Rozsos István operaénekest, valamint Kékesi Mária balettművészt választotta tagjai közé a Magyar Állami Operaház Örökös Tagjainak Testülete. Borsa Miklóst, az Opera egykori főmérnökét és műszaki igazgatóját, Kukely Júlia és Szamosi Elza operaénekeseket és Radnai Miklóst, az operaház hírneves egykori főigazgatóját pedig posztumusz örökös taggá választották.
A magánénekesek közül a Wagner-előadásokban kiemelkedő teljesítményt nyújtó művészeknek odaítélhető Závodszky Zoltán-díjat Kálmándy Mihály vette át, az ösztönös tehetséget és erős színpadi személyiséget jutalmazó Sudlik Mária-díjat Pánczél Éva kapta, a biztos énektechnikán alapuló érthető hangképzés és a tiszta, szép magyar kiejtésért járó Melis György-díjban Balatoni Éva részesült.

Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház fõigazgatója átadta az Operaház örökös tagsági oklevelét Kiss B. Attila Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas operaénekesnek (j) az Erkel Színházban
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Ókovács Szilveszter főigazgató átadta Tarlós István főpolgármesternek, valamint a megjelent kerületi polgármestereknek a dalszínház kép- és hangfelvételeit összegyűjtő Magyar opera 200 című CD-bokszot. A csaknem két évszázados magyar operatörténet 35 reprezentatív művét több mint 50 lemezen összegyűjtő kiadványt egy éve, ugyancsak a magyar opera napja alkalmából mutatta be a Magyar Állami Operaház, az ünnepi alkalomból a fővárosi és kerületi közkönyvtárak és zenei intézmények is átvehették az Opera ajándékát.
Az ünnepségen bemutatták az opera műfaját népszerűsítő és az oktatását célzó Kákay István O/A – holnapra című tanári segédkönyvét, amely az általános és középiskolások mindennapos énekléséhez nyújt segítséget 222 példával az Opera által képviselt dalszínházi műfajok több mint 250 éves hagyományából. A 32 szerző 55 operájából és hét balettjéből származó példák között rövid részletek szerepelnek többek között az Aida, a Bánk bán, a Carmen, A diótörő, a Figaro házassága, a Háry János, A kékszakállú herceg vára, a Lysistraté, a Nabucco, a Székely fonó, a Traviata vagy A walkür című művekből.