Bartók Béla születésének 135. évfordulója alkalmából indította el a Zeneakadémia a Bartók világverseny és fesztivált. A program szeptember 9-én a Liszt Ferenc téren szabadtéri minikoncertekkel kezdődik, amelyen a Zeneakadémia hallgatói lépnek fel.
A válogatót követő versenyen negyvenhat fiatal, harminc év alatti hegedűs méri majd össze tudását, akiket a zsűri tagjai, a Zeneakadémián tanító Szabadi Vilmos, Kapás Géza és Kováts Péter választottak ki. A szervezők tervei szerint az eseményt kétévente más kategóriában hirdetik majd meg: két év múlva a zongoraművészeket, majd a kamarazenét és a vonósnégyeseket állítják középpontba, de később zeneszerzőversennyel, valamint különböző előadásokkal is kiegészül. A megméretés különlegessége, hogy kizárólag Bartók életműve köré épül. A zeneszerző műveit nagy kihívás eljátszani, a legtöbb zenei verseny nem is illeszti be ezeket a darabokat a kötelező anyagba, ez a verseny éppen ezért nagyon meghatározó lehet minden fiatal művész számára.
A Bartók világverseny és fesztivál szakmai irányítását a Zeneakadémia látja el: Vigh Andrea rektor elmondta, hogy a zenei versenyek közül a Bartók világverseny és fesztivál egyedi felépítésének, nemzetközi jelentőségének és a Zeneakadémia bartóki kötődésének köszönhetően emelkedik ki. Köztudott ugyanis, hogy a világhírű zeneszerző ebben az intézményben tanult és tanított, több művét itt mutatták be, és az akadémia Nagytermében adta búcsúkoncertjét, mielőtt Amerikába emigrált volna.
Vigh Andrea azt is kiemelte, hogy az eseménnyel a nagyközönség és a fiatal zenészek számára is hagyományt szeretnének teremteni, hiszen Bartók Béla öröksége az ország egyik legjelentősebb kulturális kincse. – A verseny egyik legfontosabb üzenete, hogy Bartók Béla itt van otthon, itt vannak a gyökerei – tette hozzá. A rektor hangsúlyozta, hogy hidakat szeretnének építeni Bartók zenéjével, amelyet az emberek mindenütt a világon felismernek, mert annyira egyedi és magyar.
A több mint negyvenezer euró összdíjazású hegedűverseny az előválogatást követően négy további fordulóból áll, a zsűri pedig olyan elismert művészekkel és szakemberekkel egészül ki, mint például Kelemen Barnabás hegedűművész vagy Tallián Tibor Bartók-kutató, illetve Qian Zhou, Ivan Zenaty, Krzysztof Wegrzyn, Joel Smirnoff és Takashi Shimizu. A zsűrielnök Salvatore Accardo (képünkön) lesz. Az elődöntőre egy tizennyolc perces műsort kell megtanulniuk a versenyzőknek, amelyben benne kell lennie Bartók 1. vagy 2. rapszódiájának is.
A középdöntőben a hegedűművészeknek el kell játszaniuk Bartók 1. hegedű-zongora szonátáját, a Szólószonátát, vagy a zeneszerző négy szonátájának valamely tételét. A kamarazenekari döntőbe hat versenyző kerülhet be, nekik egy Mozart-hegedűversenyt kell eljátszaniuk a Liszt Ferenc Kamarazenekarral közreműködve, Ménesi Gergely vezényletével. A nagyzenekari döntőben már csak az első három helyezett indulhat: Bartók két hegedűversenye mellett három D-dúr versenymű, Beethoven, Brahms és Csajkovszkij örök érvényű alkotásai közül választhatnak, kísérőjük a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Kovács János karmester lesz.
A fesztivál a nagyközönség számára gyermekprogramokkal és városnéző túrákkal egészül ki, az elő- és középdöntőkre pedig ingyenes a belépés.